wwwJaké to asi je, zanořit se do desetimetrové hloubky a ve stavu bez tíže prozkoumávat podvodní svět. Bez složitého vybavení, bez hluku bublajícího přístroje. Můžete vplout mezi hejno ryb a ony se vás nebudou bát. Můžete s nimi sdílet jejich svět, který byl někdy v pradávné minulosti i vaším světem. Můžete nahlédnout do temné jeskyně a vydat se za světlem na jejím konci. Od té chvíle ve vás tato zkušenost bude žít a vy se budete cítit více člověkem a zároveň více součástí všeho kolem sebe. 

 

 

 

 

Aby to bylo tak idylické, jak to popisuji, musíme se o to trochu přičinit. Musíme aktivovat potenciál, který v sobě máme.

Tento ročník vypisuji pro ty z vás, kteří už máte alespoň nějakou minimální zkušenost se šnorchlováním. Umíte plavat a pozorovat dno z hladiny s použitím masky a šnorchlu. Umíte se zanořit pro škebli na dně do hloubky 3 metrů a umíte si při tom vyrovnat tlak v uších (ucpat nos a fouknout do nosu až vám loupne v uších). Plavání s ploutvemi je výhodou. Pokud s tímto zkušenost nemáte a přesto byste se rádi zúčastnili, je to možné: domluvíme se na individuální lekci v Čechách - buď na bazénu, nebo třeba u nás na jezírku.

Nově je tento kurz kombinován s výukou jógy, kterou zajišťuje zkušený instruktor Richard Vrdlovec. Freediving a jóga se skvěle doplňují. Více informací zde

Našim cílem bude proniknout hlouběji do vodního světa a zároveň i hlouběji do sebe samých. Každý podle svých možností. Já vám předám potřebné informace k bezpečnému potápění do 20 m hloubky. To neznamená, že se všichni do této hloubky potopí. Každého brzdí něco jiného a my se tomu budeme individuálně věnovat. Budeme pracovat v následujících oblastech:

  • Zádrž dechu
    • Je něco jiného, když se musíte po deseti vteřinách vynořit, než kdybyste mohli pohodlně setrvat pod vodou třeba na minutu. Minuta je spousta času a umožňuje mnohem vyšší úroveň prožitku. Vodní savci mají tuto schopnost a MY JÍ MÁME TAKÉ! Asi proto, že jsme někdy během evoluce byli vodními savci. Dnes je už velice dobře prozkoumán takzvaný reflex vodních savců a já vám pomůžu ho aktivovat. Jako každý jiný reflex, i reflex vodních savců funguje spolehlivěji, když se pravidelně používá. Jeho aktivace vašemu tělu umožní setrvat pod vodou déle bez nutkání dýchat a bez ohrožení vitálních funkcí organismu. Za tím účelem se, paradoxně, budeme učit o svém dechu. O zdravém dýchání, které zajistí kvalitní okysličení organismu, o pozitivní roli oxidu uhličitého a o způsobu, jak si vybudovat rezistenci k vyšší hladině CO2. Také budeme provádět některé jógové cviky, které podpoří nejen aktivaci reflexu vodních savců, ale jsou blahodárné i pro naše zdraví.fratarski 81
  • Tlak vody
    • Možná vás někdy při šnorchlování bolely uši. To je chyba a dělá jí většina nepoučených šnorchlerů. Při potápění by uši bolet neměly nikdy. Když bolí - je už pozdě -  dochází k drobným zraněním, která omezují následnou schopnost tlak vyrovnávat. Ukážeme si různé způsoby vyrovnávání tlaku a povíme si o tom, jak vyrovnávat tlak bezpečně. 
    • Tlak nepůsobí jen na uši a už v hloubce do deseti metrů může způsobovat různé problémy. Řekneme si co dělat, aby jsme jim předešli.
  • Pohyb pod vodou
    • Při správné technice pohybu se méně unavíme a budeme mít více času pod vodou. Také předejdeme možnosti zranění. Budeme se zabývat hlavně plaváním s pomocí ploutví, které nám uvolní ruce a umožní rychlý a ekonomický pohyb pod vodou. Také je třeba umět se při potápění uvolnit a dobře při tom vypadat :-) Hlubší ponory budeme nacvičovat na bójce podél lana.
  • Bezpečnost.
    • Týká se každé oblasti o které jsem mluvil výše. Navíc, aniž bychom to potřebovali ;-) se budeme učit a procvičovat záchranu při ztrátě vědomí v důsledku hypoxie. Tyto znalosti a dodržování jistých bezpečnostních pravidel, dělá z nádechového potápění jeden z nejbezpečnějších sportů, prospěšných pro fyzické i mentální zdraví.

fratarski 08

fratarski 152fratarski 77

Výuce a cvičením se budeme věnovat vždy v dopoledních hodinách. Pokud bude zájem, můžeme ještě před večeří provádět společně dechová cvičení. Odpoledne bude volno, takže se můžeme třeba potápět :-), nebo opalovat (opatrně), nebo hrát badminton, nebo jít na prohlídku Puly, nebo nedělat nic. Každý podle svých preferencí. Abyste se domů vraceli odpočatí, inspirovaní a plní pozitivních dojmů.

Termín: 18. - 25. srpna 2018.

Doprava: Individuální. Je možné nabídnout/poptat spolujízdu mezi ostatními účastníky. Do Puly jezdí i autobus z Prahy a Brna. Je na vás, jakou variantu zvolíte.

Ubytování a strava: K dispozici bude veganská strava vhodná pro jógu i nádechové potápění. Plná penze od nedělní snídaně po sobotní večeři. Ubytování ve vlastních stanech celkem za 5990 Kč na osobu. K dispozici toalety, sprchy, pitná voda.

Lektorné freediving (Dan) + jóga (Richard): Sedm dní výuky, včetně zajištění systémů (bójek s kotvou, lanem a závažím) pro nácvik zanořování, výuka jógy: 6000 Kč na osobu. Výuka je vhodná od třinácti let věku. V případě nějakých zdravotních problémů konzultujte svého lékaře. Pokud jste těhotná, tak bude lepší se jen rekreovat.

Organizace Hlásit na kurz se můžete vyplněním formuláře na https://yogakarlin.cz/nabidka/ostrov-joga-freediving/

fratarski 85fratarski 24fratarski 106fratarski 100

Potřebné vybavení: Pro výuku je minimální vybavení karimatka (jógamatka), maska do které vám neteče, šnorchl, ploutve, oblek - neopren a zátěžový opasek. Vše je možné půjčit - nejlépe už v Čechách. Např. v Praze v tržnici u Apneaman nebo hned vedle i divers direct. Olova není třeba vozit - jde půjčit přímo na ostrově v České základně přístrojových potápěčů. Od nich lze ostatně půjčit i obleky, ale nemáte jistotu, že bude pasovat a jedná se o tužší obleky na přístrojové potápění.

Kdo si potřebujete pořídit vlastní vybavení, zde je pár doporučení. Kupujte nízkoobjemovou masku na freediving - je z ní lépe vidět a má lepší hydrodynamiku. Lepší je černá maska, než průhledná. Např. maska Technisub Sphera pasuje skoro každému a je levná. Šnorchl je lepší úplně obyčejný bez různých ventilů a varhánků. Může být tuhý, nebo i silikonový.  Zátěžový opasek pro freediving je gumový, aby neklouzal a dobře držel, když nám tlak zmáčkne tělo. Freedivingový neopren je náchylnější na poškození, ale lépe obepne tělo a neomezuje svobodu pohybu. Já jsem zimomřivý, tak v Chorvatsku touto dobou používám neopren (Elios open cell) 5 mm tlustý a musím se chladit. Na fotce níže mám špadně padnoucí neopren, v kterém mi bývala zima. Když je zima, člověk si to neužije, neuvolní se a tím i nevydrží dlouho pod vodou. Oblek chrání i proti slunci a třeba medůzám. 

Lokalitafratarski 143

Fratarski otok je ostrov nedaleko Puly, kam se nedá dostat autem. Kde je jen stanový kemp se slušnými sprchami, záchody a pitnou vodou. Jezdí tam pravidelně přívoz z Puly. O víkendu tam bývá hodně lidí, kteří se tam jezdí koupat z města. V pracovní dny je relativní klid. Nedá se to srovnat s autokempy. S dobrým nastavením mysli si to můžeme všichni skvěle užít. Je to blízko z Čech i Slovenska a je to tam krásné pod vodou - včetně převisů, lagun a jeskyní!

 
Už se moc těším
 
signature
One-star přístrojový potápěč (CMAS)
Level 2 Freediver (do 40m - Freediving Instructors International)
 
Video z individuální skill session se mnou Toto nebyly mé žačky, ale byla radost s nimi pracovat.
 
Aktuálně:
Medailonek z předpřípravy v roce 2016: