Naše motivace

V této sekci se zamyslíme nad tím, jaké jsou naše potřeby, abychom vůbec zjistili, co má a co nemá smysl dělat. Často je moudřejší smířit se s tím, že něco nepotřebuji, než pracovat na efektivním a šetrném způsobu jak to získat.

U skutečných potřeb se zamyslíme nad tím, jak se některé věci dělají "normálně" a proč nám tento způsob není blízký. To poslouží jako motivace k následování postupů zde propagovaných.

HappinessZa svou hlavní potřebu považuji pocit štěstí. Pokud jsem šťastný, tak už vlastně nic jiného nepotřebuji. Štěstí je jistý stav vědomí a mysli a můžeme se pro něj v každém okamžiku rozhodnout. K nabytí trvalého štěstí nás můžou dovést mnohé duchovní cesty. Na těchto stránkách nebudu explicitně popisovat duchovní nauky a metody, ale jelikož nedokážu svůj duchovní postoj oddělit od každodenní praxe, bude toto téma pravděpodobně prosakovat na pozadí každého textu. K tomu, aby se člověk mohl věnovat sebepoznávání, je ale zapotřebí, aby byly uspokojeny další materiální potřeby. Už jen tím, že k naplnění těchto potřeb budete používat přírodní metody, se Vám automaticky začne otevírat dimenze duchovního poznání.

Popovídejme si tedy nejprve o potřebách, na kterých se většina lidí shodne.


full-office-cubicles certovkaV tomto příspěvku se pokusím projít jednotlivé potřeby a nastínit, proč momentálně mainstreamový přístup k jejich naplňování, buď nefunguje, nebo škodí Zemi a těm, kdo ho praktikují. Nenechte se uvést do deprese. Nerad bych, aby z těchto příspěvků vyzařovala negativita. Proto se zároveň snažím poukázat na alternativní přístup, který nezanechává výčitky svědomí a vede nás k větší svobodě. 

passive-income-300Cesta k soběstačnosti je dlouhá, a pokud nechcete žít mnišským, či poustevnickým životem, budete stále potřebovat nějaký příjem. Nemusí to nutně být příjem peněz, ale peníze v současné době velice účelově zastupují energii lidí. Někdy mluvíme o energii peněz. Když umíte něco, co děláte s lehkostí, můžete svou energii prostřednictvím peněz vyměnit za energii jiných lidí. Proto mějte peníze rádi pro to, co zastupují, nikoli pro peníze samé.

Ujasněte si vizi. Cílem by nemělo být vydělat určitý obnos peněz, protože i když se vám to povede, budete v situaci jako na začátku. Peníze nemají sílu zlepšit kvalitu vašeho prožívání života. Na druhou stranu jasná vize může sestávat z představy krásného pozemku, domu, rodiny a zároveň i pocitů, které chcete v takovém prostředí prožívat. Taková vize přitáhne do vašeho života situace, které vás postupnými kroky povedou k cíli. Cíl je však nekonečně daleko. Dalo by se říci, že cílem života je smrt, proto život samotný hledejme v těch jednotlivých krocích a prožívání každého okamžiku.

s-nb-200

V předchozím článku jsem nastínil jeden z možných způsobů, jak s využitím globální ekonomiky dospět do stavu, kdy už nebudete na globální ekonomice zcela závislí.

harmony-with-nature-200Odvážným a důležitým krokem je opustit zaměstnání. Je to jako setřást okovy, ale zodpovědnost naroste. O člověka bylo rádoby postaráno a teď se musí postavit na své nohy. Dokud člověk na svůj pozemek jen dojíždí, nebo pokud na pozemku bydlí, ale jezdí denně do práce, žije schizofrenním životem. Je těžké se pak vcítit do přírodních rytmů a niterně poznat sama sebe. Než sedět na skále s notebookem a klamat se pocitem, že si užíváte přírody, lepší je snad být plně koncentrován na práci v kanceláři. Příjmy mohou při odchodu ze zaměstnání několikanásobně klesnout, ale životní úroveň naopak výrazně vzrůst. Je samozřejmě dobré mít buď rezervu, pasivní příjem, nebo představu, čím se živit. Naprostou nutností je mít pozitivní vztah k penězům a hojnosti.