kolaz lzickaVyrobíte si dřevěnou lžíci, naučíte se brousit a odnesete si řezbářskou sekyru. Nebudeme se snažit vyrobit toho rychle co nejvíc, ale zaměříme se na proces a kvalitu. Zklidnění a pohroužení se do práce vám přinese mnohem větší pochopení materiálu. Umožní vám zažívat stav plynutí, který člověku přináší déle trvající pocit spokojenosti a naplnění. Na lžíci, která je na výrobu poměrně složitá, získáte znalosti a dovednosti pro výrobu mnoha jiných řezbářských výrobků.

Řezbářská sekyra je nástroj, který se používá tradičně na začátku skoro každého řezbářského díla. Budete překvapeni, jak je užitečná i při tak malém výrobku, jakým bývá lžíce. Vy si ji sami vyrobíte z obyčejné malé sekyry radikální úpravou ostří. Získáte tím nástroj s úplně jinými možnostmi, než mají běžné sekyry. Dále budete pro dokončovací práce používat řezbářský nůž a lžičkovník.

V roce 2018 jsme poprvé zkombinovali broušení s vyřezáváním a osvědčilo se to. Při řezbářských pracích je často potřeba doostřovat své nástroje, aby byly řezy hladké, bezpečné a aby některé úkony vůbec šly provést. Řezbařina je radost, ale jen pokud máte ostré nástroje. K broušení budeme používat tradiční techniky za použití kamenných bloků, ale také ekonomické techniky za použití vlastních brusných přípravků v kombinaci s brusnou pastou nebo smirkovým papírem.

V teoretické části se kromě teorie broušení dozvíte i základy o struktuře a vlastnostech dřeva, které se vám budou hodit pro práci s ním.

Budeme tvořit pro radost z procesu tvoření.

Termín: pro rok 2020 bude vypsán až na základě poptávky (v pátek začíneme v 18:00 hod, v neděli končíme odpoledne)

Místo konání: Skryje č. p. 7, okres Rakovník

Strava: Pestrá, veganská (2x snídaně, 2x oběd, svačina, 2x večeře)

Cena: 2900 Kč. Zahrnuje lektorné, jídlo a sekyru, kterou si odvezete. Dále dřevo pro výrobu jedné lžíce a zapůjčení brusiva a dalších nástrojů.

Ubytování: Ve vlastním stanu (zdarma) nebo pod nějakým přístřeškem (zdarma).

Lektor: Dan Mikušík. Hlaste se emailem na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

naradilzicka

Teorie:

  • různé druhy dřeva a jejich vlastnosti
  • letorosty
  • vlhkost a proces sesychání
  • postup zpracování
  • co vytváří kvalitní ostří
  • geometrie fazet
  • postup při broušení
  • nářadí, nástroje, brusivo, přípravky

 

 

Praxe:

Změna geometrie ostří pro transformaci obyčejné sekyry na řezbářskou sekyru. Broušení ostří sekyry, nože i dutého lžičkovníku. Technika opracování dřeva s pomocí sekyry. Práce s řezbářským nožem a lžičkovníkem.

Veškeré nářadí pro nácvik broušení a vyřezávání zde bude k zapůjčení i zakoupení.

 

radost