IMG 0091Až se naučíte dobře připravit svou kosu (to železné), seřídit kosiště a rozpohybovat své tělo do ladných pohybů, nebudete již chtít naslouchat vibracím motorové sekačky, zažívat připoutanost k matrixu elektrické či ropné sítě. S mixováním brouků bude také konec. S kosou můžete bez rámusu udržovat louku, sad i klasický trávník kolem domu. Ten se vám po čase odmění svou pestrostí a vitalitou.


Lektor Aleš LindovskýHodně sedíme, koukáme do obrazovek, konzumujeme umělotiny a celkově degenerujeme. Proud většinové společnosti je silný. My z něho ale můžeme odstoupit a začít o sebe lépe pečovat. Můžeme převzít kontrolu nad svou životosprávou. Tělo se nám odvděčí vysokou mírou životní energie - vitality.

Kurz Vitality je prvním ze série kurzů Integrální životní praxe. Toto téma obohacuje můj život už řadu let a teď jsem se odhodlal se o něj dělit i s vámi. V integrální životní praxi se zjednodušeně jedná o vědomé navigování životem, abychom byli veselejší, prospěšnější pro své okolí a celkově spokojení a šťastní. Abychom v rámci svých možností žili smysluplný život.

V kurzu Vitality se ale nebudeme nořit do filozofie kolem smyslu života. Zůstaneme hezky při zemi ve svém těle (hlavně fyzickém, ale nebyla by to vskutku integrální praxe, kdybychom zanedbávali své jemnohmotné a kauzální tělo.)

wwwJaké to asi je, zanořit se do desetimetrové hloubky a ve stavu bez tíže prozkoumávat podvodní svět. Bez složitého vybavení, bez hluku bublajícího přístroje. Můžete vplout mezi hejno ryb a ony se vás nebudou bát. Můžete s nimi sdílet jejich svět, který byl někdy v pradávné minulosti i vaším světem. Můžete nahlédnout do temné jeskyně a vydat se za světlem na jejím konci. Od té chvíle ve vás tato zkušenost bude žít a vy se budete cítit více člověkem a zároveň více součástí všeho kolem sebe. 

 

 

 

 

02Zde se naučíte, jak nabrousit nůž, hoblík, dláto, sekyru, poříz a třeba i břitvu. Ostrost nástroje je nutností pro kvalitní a příjemnou práci. Povíme si i trochu teorie. Díky tomu porozumíte různým úhlům a tvarům fazet. Budete vědět, jaké ostří se hodí pro jaký typ práce. Popíšeme si různé metody broušení s použitím různých brusných nástrojů a pomůcek.

 

FBrano

Až se naučíte dobře připravit svou kosu (to železné), seřídit kosiště a rozpohybovat své tělo do ladných pohybů, nebudete již chtít naslouchat vibracím motorové sekačky, zažívat připoutanost k matrixu elektrické či ropné sítě. S mixováním brouků bude také konec. S kosou můžete bez rámusu udržovat louku, sad i klasický trávník kolem domu. Ten se vám po čase odmění svou pestrostí a vitalitou.

02Vyrobte si dřevěnou misku, talíř, lžíci, korýtko nebo násadu na sekyru. Budeme používat jednoduché, běžně dostupné nářadí, jako jsou truhlářská a řezbářská dláta, hoblíky, vlaštovky, pořízy. Povíme si základy o struktuře a vlastnostech dřeva, které jsou potřebné pro práci s ním. Budeme tvořit pro radost z procesu tvoření. Výsledkem bude originální výtvor, který nejde nikde koupit a proto není třeba a ani nelze jeho cenu srovnávat s ničím, co je na trhu.

1

  Aby kosa kosila sama

... a váš praděda neměl co dodat

 

Co se na kurzu naučíte

- naklepat ostří kosy tak, aby se vlnilo nad nehtem

- naklepávat pro různé druhy porostu - od náletových dřevin po jemnou trávu

- zrestaurovat starou kosu

- připravit novou kosu

04

Vyrobte si stoličku pro naklepávání kos, lavičku, selský stolek nebo i dědka (nožní svěrák), který se hodí na vše možné. Budeme používat jednoduché, běžně dostupné nářadí, jako různé pily, hoblíky, dláta, pořízy, cidliny, kolovrátky a možná dojde i na aku-vrtačku :-) Povíme si základy o struktuře a vlastnostech dřeva, které jsou potřebné pro práci s ním. Zkusíme se obejít bez hřebíků a vrutů. Budeme tvořit pro radost z procesu tvoření. Výsledkem bude originální výtvor, který nejde nikde koupit a proto není třeba a ani nelze jeho cenu srovnávat s ničím, co je na trhu.

IMG 0970

Uvažujete o stavbě malého domku, přístřešku, dílny, letní kuchyně, zahradní pergoly nebo garáže? Naučte se, jak se to dá dělat i z přirozeně rostlého dřeva. Nebo si prostě přijďte jen tak zatesat a vyzkoušet si toto krásné řemeslo.

Termín: 18. - 22. červenec 2018

Místo konání: Skryje č. p. 7, okres Rakovník

Cena: kurzovné 4.300 Kč + 1.200 Kč veganské jídlo (4x snídaně, 4x oběd, 4x svačina, 4x večeře, pití) + ubytování 200 Kč/os/noc nebo kempování/bivakování zdarma

Lektor: Dan Mikušík.