Přírodní koupací jezírko ViaNatura je skvělou alternativou k chemickému bazénu. Obohatí vaši zahradu a váš život v mnoha ohledech:
 • Koupání v přírodní vodě je pocitově mnohem příjemnější než v mrtvé vodě bazénu
 • Jezírko je krásné na pohled
 • Poskytuje domov mnoha živočichům. Mezi ty nejběžnější patří vážky, šídla, žáby, čolci, znakoplavky, potápníci, vodní šneci, vírníci, užovky ... Přitahuje ptáky.
 • Šustění rostlin a kuňkání žab vytváří uklidňující zvukovou kulisu na zahradě.
 • Reguluje klima. V době veder se můžete ochladit. V zimě můžete bruslit nebo se otužovat.
My se specializujeme na jezírka bez složité technologické filtrace. Spoléháme se na přírodní procesy, které udržují vodu stále svěží. Převážně jde o působení aerobních baktérií, které žijí v symbióze na kořenech vodních rostlin. Rostliny odebírají živiny z vody a tím omezují růst vodních řas. Aby byl přírodní biotop stabilní a jezírko dlouhodobě plnilo estetickou a rekreační funkci s nízkými nároky na údržbu, je potřeba dodržet spoustu parametrů. Po dlouholetých zkušenostech jsme dospěli k designu jezírek ViaNatura, který zajišťuje stabilitu ekosystému bez technologické filtrace, snižuje investiční náklady, snižuje nároky na následnou údržbu a v neposlední řadě vytváří ideální podmínky pro koupání, pozorování a relaxaci.
 • Minimální rozloha vodní plochy jezírek ViaNatura je 100 m2.
 • Jezírko sestává z koupací zóny a z vegetační čistící zóny. Čistící zóna se rozkládá po celém obvodu jezírka.
 • Přístup ze břehu do koupací části je zajištěn po stupních z velkých plochých kamenů nebo dlaždic; skrz čistící zónu. Jezírko může obsahovat dřevěné molo překlenující čistící zónu, které poslouží jako skokanský můstek.
 • Rozloha čistící zóny činí minimálně 40% vodní plochy. U malých jezírek o velikosti kolem 100 m2 to bývá přibližně 60%.
 • Koupací zóna je minimálně 2,2 m hluboká, aby nedocházelo při plavání k víření kalu a kvůli zajištění stability ekosystému. Dáváme přednost hloubce 2,5 m.
 • Pro realizaci jezírek ViaNatura nepoužíváme stavební prvky, jako např. betonování do ztraceného bednění.
 • Čistící zóna se po celém obvodu jezírka plynule svažuje směrem ke koupací zóně. Sklon svahu je maximálně 30°, aby nedocházelo k sesouvání kameniva (kačírku).
 • Čistící zóna je vysypaná 10 - 15 cm kačírku a osázena vodními rostlinami.
 • Od hluboké koupací části dělí čistící zónu okraj z betonu nebo ze dřeva.
 • Jezírka realizujeme ve třech provedeních: fóliová, ferrobetonová nebo jílová.
 • Při použití fólie je maximální šířka jezírka 11 m. Délka libovolná. Používáme fólie EPDM, které neuvolňují do vody změkčovadla a netvrdnou ani když jsou vystaveny UV záření. 
 • Jílová jezírka realizujeme pouze pokud je zajištěn stálý přítok vody. Vzlínáním do okolí dochází k větším ztrátám. Dno koupací části jílového jezírka je vysypáno zhutněným kamenivem.
 • Pro doplňování vody doporučujeme do jezírka svést okapy z okolních budov. Měkká dešťová voda s malým obsahem živin je vhodnější než studniční voda nebo voda z řadu. 
 
Cena
 
Cena za realizaci fóliového jezírka ViaNatura na rovném nebo mírně svažitém terénu, s dobrým přístupem mechanizace, při uskladnění zeminy z výkopu do vzdálenosti 30 m od výkopu.
A = plocha hladiny plného jezírka v m2
50 000 Kč  + A x 2 500 Kč/m2
 
Příklad: Foliové jezírko 100 m2 bude stát 300 000 Kč.
 
Cena za realizaci ferrobetonového jezírka ViaNatura na rovném nebo mírně svažitém terénu, s dobrým přístupem mechanizace, při uskladnění zeminy z výkopu do vzdálenosti 30 m od výkopu.
A = plocha hladiny plného jezírka v m2
50 000 Kč  + A x 2700 Kč/m2
 
Příplatek za dřevěné ohraničení čistící zóny: 600 Kč / bm
Molo/skokanský můstek z modřínu 90 cm x 3 m: 19 000 Kč
Vícepráce dle dohody nebo orientačně 400 Kč/hod
 
Údržba přírodního jezírka ViaNatura
 
V horkých dnech je potřeba počítat s odparem až 1 cm za den. To činí přibližně 1000 litrů vody při ploše hladiny 100 m2. Hladina může kolísat, ale nedoporučujeme, aby klesla o víc než 20 cm od maxima. Proto, pokud neprší, je třeba vodu občas dopouštět.
Minimálně 1x za rok na podzim je potřeba ořezat veškerou vegetaci a vysát kal z vegetační i koupací zóny. Navíc doporučujeme odsávat kal z hluboké zóny minimálně 1x na jaře nebo začátkem léta.
Kamenné schody je vhodné několikrát do roka vykartáčovat, aby neklouzaly.
 
V případě zájmu nás kontaktujte na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Cena konzultace 700 Kč/hod
Cena dopravy na konzultaci 10 Kč/km