Blog

Všestranný a samostatný řemeslník pro údržbu a rozvoj přírodě blízkého životního stylu a podnikání

Pro podporu našich současných aktivit a pro budování a údržbu zázemí pro naše vznikající společenství hledáme samostatného a všestranného řemeslníka. Naše činnost je velice různorodá, proto potřebujeme někoho, koho baví učit se novým dovednostem a samostatně hledat řešení a dotahovat věci do konce. Práce mohou zahrnovat mimo jiné drobné opravy - výměna světel včetně elektrického zapojení, montáž regálů, opravy nářadí, údržba strojů, výměna oleje v automobilu/traktoru. Údržba pozemku včetně provádění terénních úprav ručně (krumpáč, lopata hrábě) i s pomocí drobné mechanizace. Údržba vegetace: sekání trávy kosou i traktorem, prořez dřevin ručně i s motorovou pilou, pálení dřevitého odpadu v kon-tiki peci pro výrobu dřevěného uhlí, štěpkování, kompostování, atd.

Práce se dřevem ručně i na truhlářských strojích. Momentálně vyrábíme stoličky pro naklepávání kos a zavádíme výrobu dřevěných kosišť. Také realizujeme drobné stavby z kulatiny tradičními tesařskými postupy.

Drobné zámečnické práce jako broušení nástrojů, úprava naklepávacích babek a kladiv, občas sváření.

Ne všechny činnosti jsou samostatné, ale probíhají ve dvou i více lidech. Např. různé stavební práce. I tam se cení samostatné uvažování a orientace na výsledek (cílevědomost). Když například čekám, než spolupracovník něco dodělá, přemýšlím co můžu udělat v mezičase, abych práci urychlil - úklid, příprava dalšího kroku, atd. Nečekám jen na příkazy. Dáváme přednost soustředěné efektivitě po kratší dobu, než celodenní rozplizlosti.

Stavíme převážně z přírodních materiálů, betonu a s použitím fólie na jezírka a vegetační střechy. Práce mohou zahrnovat různé bednění z trámků/prken, drobné tesařské práce, omítky z hlíny i vápenné malty, zdění z cihel, tesařinu z kulatiny, pokládku střech z tašek i šindele.

Jako kandidát nemusíš mít zkušenost se všemi těmito činnostmi, ale musíš mít předpoklady k tomu, aby ses rychle učil, a aby tě práce bavila. Měl bys mít sportovního ducha a radost i z fyzicky náročné činnosti.

Při realizaci různých projektů bys měl být schopen soustředit se na danou činnost po déle trvající dobu. Ideálně pracujeme ve dvou soustředěných blocích po třech hodinách oddělených pauzou na oběd. Neměl bys mít proto nutkavou potřebu tyto bloky tříštit pauzou na cigárko, kafíčko, tabáček, svačinku, vyprávěním historek, atd. Někdy je potřeba práci natáhnout, někdy je více volna. Měl bys být flexibilní. My nerozlišujeme striktně mezi pracovním a soukromým životem. Samostatnou práci si můžeš organizovat podle sebe. Měl bys být sám motivovaný. Nepotřebujeme tu nikoho, kdo musí mít nad sebou neustálý dozor. Práce nás baví a měla by nám dávat smysl. Dbáme na životní vyváženost - práce/odpočinek, společnost/samota, ...

Jelikož budeme částečně sdílet náš životní prostor, je důležité, abychom si rozuměli i v našich hlavních hodnotách a světonázoru. Napojení na přírodu a přirozenost, nenásilí vůči jiným lidem a zvířatům, svoboda, zdravý životní styl. Cesta osobního i duchovního růstu včetně čištění psychospirituálních bloků a odbourávání různých omezení. Z toho vyplývají různé praktické důsledky, jako preference plnohodnotné vyvážené rostlinné stravy. Rozvíjení potravinové a energetické soběstačnosti částečně i na úkor ekonomické výhodnosti. Více se dozvíš v naší dlouhodobější Vizi a v momentálním Plánu realizace vize. Nic není dané, vše se vyvíjí a ty svou přítomností se budeš podílet na tvoření společné vize.

Nabízíme:

  • Účast na hledání a tvoření smysluplného životního stylu pro spokojený život plný radosti a životního naplnění.
  • Ubytování v krásném prostředí Křivoklátska
    • zpočátku jednoduché a částečně sdílené. Bude hodně záležet i na tvém přispění, kdy a jaké bydlení tu časem vznikne
  • Peníze na pokrytí základních životních potřeb a uspokojení státní moci.
  • Příležitost podílet se na vytváření lepší společnosti - Nové Země - v pospolitosti s podobně smýšlejícími lidmi.

Pokud jsi vhodným kandidátem a máš zájem s námi tvořit, napiš stručně něco o sobě, svých zkušenostech a své momentální životní situaci. Napiš proč se na práci hodíš a kde si s tím nejseš jistý. Buď upřímný. Formality, gramatika a grafická podoba není důležitá. Pošli na Danův mail v kontaktech.

Radek, náš velký pomocník při naklepávání se z rodinných důvodů přestěhoval do bytu, kde nemůže naklepávat a je to teď všechno na mně. Zájem o kosení roste a většina lidí si kupuje naklepané kosy. Tuto službu chceme nadále poskytovat. Když člověk zakusí kosení s dobře připravenou kosou, je mnohem pravděpodobnější, že nesáhne jen tak brzy po sekačce.

Hledáme proto šikovného naklepávače, nebo šikovnou naklepávačku nových kos. Je to skvělá příležitost dosáhnout opravdového mistrovství v tomto umění. Zaškolím vás v celém postupu. Potřebné vybavení i zaškolení si můžete odpracovat. Po zaškolení se od vás bude očekávat, že naklepete průměrně 2 kosy denně v průběhu dvou měsíců. Je to dobrá letní brigáda nebo přivýdělek k práci. Možnost dlouhodobější spolupráce.

Více domluvíme osobně. Pište ohledně svého zájmu na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Díky několika sezení se svou kamarádkou Olinou, která se věnuje osobnímu koučingu (úžasná věc, ale v češtině se šílene jmenuje :-) jsem si mimo jiné ujasnila, že mě opravdu baví tvořit a to nejen sama se sebou, ale i s dětmi. Když byli naši kluci malí, tak jsme často společně tvořili z hlíny, ovčí vlny, vosku, vrbového proutí nebo jen malovali. Musím se přiznat, že ne vždy jsem byla naplno přítomná a odevzdaná jenom procesu tvoření bez očekávání výsledku. Sem tam se vyskytly i výčitky, že bych raději něco dělala na zahradě nebo pomáha s rekonstrukcí chalupy. Vše je teď jinak a tak doufám, že mi kluci odpustí :-) Od podzimu se scházíme ještě s pár dětmi u nás doma a společně v tvoření pokračujeme. Je to skvělé, baví nás to a to, že nezáleží na výsledku a jde hlavně o proces samotný, děti dokázaly minulý týden tím, že po dvou hodinách strávených nad malováním mandaly, ji někteří byli schopni hodit do kamen. 

 MarketaPodpis

kontryhelDivoké zeleniny. Mnoho z nás jistě v dětství slýchávalo: „Nejez to, je to jedovaté, umyj si ruce když jsi na to sahal, kdo ví kolik pejsků se na ty kytičky vyčůralo...„ Tyto dobře míněné rady nám dávali naši rodiče, prarodiče, paní učitelky ve školkách i školách, ale jak to doopravdy s jedovatostí, stravitelností a využitím rostlin, které potkáváme na procházkách venku je? V současné době se šíří jejich využívání díky rozrůstajícím se řadám samozásobitelů a dostupnosti informací o jejich prospěšnosti pro naše zdraví. Mají vysoký obsah minerálů a vitamínů, navíc jsou zdarma a jsou krásné.  

Místo sběru. Asi nikdo již nepochybuje o tom, že města jsou přeplněná nejen lidmi, ale i jejich zvířecímí miláčky a tak ta trochu zeleně, pro kterou je ve městech místo není tím pravým prostorem pro sběr rostlinek k jídlu a tak budeme předpokládat, že divoké zeleniny budete sklízet ve volné přírodě. I zde si musíme hlídat, zda není v blízkosti chemizované pole (v současné době jsou téměř všechny větší lány chemicky udržované, protože jinak by už dávno díky pěstování monokultur přestala být půda úrodná) nebo zda se na místo sběru třeba nevyváží obecní fekálka. Příroda sama nám chce dát jen to nejlepší, ale v blízkosti měst, vesnic a podezřelých vodních toků musíme býti obezřetní.

Všechna štěňata si už našla nové majitele. Inzerát již není aktuální!

Naší fence Dakině se ve středu 19. června 2013 narodilo sedm štěňátek. Jsou roztomilá a mají se k světu. Všechna si nechat nemůžeme a tak se hledají zájemci, kteří by převzali péči o štěňata po psí mámě :-) Cena 300Kč. Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 603 881 434, Skryje u Rakovníka. Na štěňata se můžete kdykoliv přijet podívat (po předchozí domluvě). K vyzvednutí od 10. srpna. 

ViaNatura-logo-01-smallV průběhu roku 2012 začalo docházet k jemnému zlomu v cílení naší energie a vize.

Dříve jsme do našich aktivit nezapojovali své okolí a spolu s Markétou jsme si plnili své sny na námi založeném rodovém statku. Byli jsme poměrně izolovaní od podobně smýšlejících lidí. V našem okolí jsme prostě o nikom nevěděli. Rádi bychom sice žili v jakési rodové osadě - hodně by nám to usnadnilo hlavně výchovu dětí - ale nejen, že o žádné funkční osadě nevíme, naše místo ve Skryjích jsme si vybrali a opustit zatím nechceme.

1873Nedávno jsem si přečetl Annu Kareninu od Tolstého, hlavně abych nakoukl do způsobu dřívějšího hospodaření a popisu kosení. Byl jsem mile překvapen, jak je toto dílo i dnes aktuální.  Například jsem měl sympatie k Levinovi, když se v jednom rozhovoru rozohnil na Sergeje Ivanoviče:

"Myslím, že hybnou pákou veškeré naší činnosti je přece jen osobní prospěch. Dnes jako šlechtic nevidím v zemstevním zřízení nic, co by přispívalo k mému blahobytu. Cesty nejsou lepší a nemohou být lepší. Moji koně mě dovezou i po špatných. Lékaře ani ordinaci nepotřebuji, o smírčího soudce nestojím, nikdy jsem ho nevyhledával a vyhledávat nebudu. Školy nepotřebuji, ba pokládám je za škodlivé, jak už jsem řekl. Zemstevní samosprávní zřízení pro mě znamená pouhou povinnost platit osmnáct kopějek z děsjatiny, jezdit do města, nocovat ve štěničárně a poslouchat všelijaké nesmysly a ohavnosti, ale osobní zájem nemám žádný."

signature

Moc se mi zalíbilo se o práci v kuchyni s někým podělit. Děkuji tak Verče i Lence za jejich pomoc v loňském roce. Sama vařím moc ráda, ale nesmí to být několikrát denně na přesný čas a celý rok :-)  

Rádi bychom si i na další sezónu (od dubna do září) našli někoho, komu by se u nás líbilo, má zájem o permakulturní hospodaření, chuť do nových experimentů s divokou zeleninou, právě dozrávající úrodou, rád by si vyzkoušel život na venkově se vším, co k tomu patří (kachny, myši, žáby, kopřivy, bodláky, klid od civilizace), má rád lidi, děti i psy ... . Očekáváme vaření v trvale udržitelném makrobiotickém duchu pro 4 - 5 dospělých (včetně kuchařky) a naše dva kluky ve věku 9 a 11 let. Ideální by byla kombinace pomoci v kuchyni a na zahradě. Všeho moc škodí :-)

Nabízíme příjemné ubytování v podkrovním pokoji s pěkným výhledem a stravu.

Neváhejte nás kontaktovat.

Díky mulčování se nám na zahradě začali ve větší míře pohybovat slimáci. Zkoušeli jsme různé šetrné metody, jak jejich stavy omezit. Nakonec jsme i přes naše: "Už žádná domací zvířata!!!", pořídili indické běžce. V loňském roce se našim kachnám podařilo vysedět a vychovat kachňata. Kačer i jedna kachna (rodiče) pocházejí také z přirozeného odchovu. V současné době nabízíme k prodeji 2 kačery. Pokud vás trápí slimáci, chcete si zároveň udělat veselo na zahradě a neuvažujete o vlastním chovu, tak jsou i samotní kačeři dobrou volbou. Cena za kus je 350Kč. Nejraději do dobrých rukou s možností koupání :-)

Během posledních dvou měsíců se u nás po odpočinkové zimě všechno na plné obrátky rozjelo. Vděčíme za to asi hlavně Lukášovi, který se k nám v březnu nastěhoval. Minulý týden se k němu přidal ještě Honza. Pár dnů v kuchyni si vyzkoušela Lenka a prý se příští týden opět ukáže :-) Zrušili jsme staré ovčí ploty, které již neměly využití, jinde vybudovali ploty nové, odkornili kulatinu pro stavbu garáže a dílny pro rodiče, postavili a zařídili domeček pro kachny, vysadili poprvé v životě prutník a pár japonských topolů na zkoušku, dokončili vyvýšené záhony, prořezali stromy ve starém sadu, založili základy pro stavbu výminku, koupili větší hrnce a brzy musíme vyrobit i větší stůl :-)

Na smrtnou neděli jsme ze Skryjí vynesli zimu v podobě Morany.

Koncem září 2011 jsme navštívili rakouský Krameterhof - hospodářství Seppa Holzera. Ne nadarmo mu přezdívají agrární rebel. Velká část povídání byla o boji s úřady a špatné politice Evropské Unie. Já jsem s ním ve většině názorů zajedno, ale přecejen jsem do Krameterhofu přijel hlavně za praktickými zkušenostmi, které bychom mohli aplikovat při budování soběstačného hospodářství.

Dnešní slunečný plodový den (4. října 2011)  jsem využila ke sklizni dýní a patisonů, které se zdály být zralé. Ostatní plánuji sklízet průběžně do prvních mrazíků.