Blog
- Podrobnosti
Hledáme všestranného samostatného údržbáře stavaře řemeslníka, zároveň kamaráda a třeba jednou i společníka, pro údržbu a budování staveb včetně péče o pozemek v nově vznikající komunitě holisticky smýšlejících lidí s láskou pro ekologii, zdravý životní styl a osobní, emocionální i duchovní rozvoj.
Jsme pár padesátníků - Dan a Markéta - žijící v krásném prostředí křivoklátských lesů v obci Skryje, kde pořádáme kurzy kosení, vaření, přírodního stavitelství a jiných řemesel. Je pro nás důležitá ohleduplnost ke zvířatům, proto je nechováme a v rámci možností ani nekonzumujeme. Vážíme si pocitu svobody, který může podpořit i částečná potravinová a energetická soběstačnost. Těšíme se z navazování hlubších vztahů s vědomými lidmi, zároveň potřebujeme soukromí a klid.
Péče o velký pozemek a drobné stavby nás poslední dobou začala vysilovat. Pro své soukromí nám stačí menší prostor a dávalo by nám smysl, kdyby pozemek sloužil více lidem. Proto jako prvního zveme šikovného řemeslníka, který by se s námi podílel na zvelebování zázemí pro sebe a další spřízněné lidi.
Momentálně nabízíme bydlení ve velkém podkroví stodoly s koupelnou, malým pokojíčkem, patrem na spaní, hlavním obývacím prostorem s kuchyňským koutem, kompenzací za 2 hod samostatné práce denně a spoluúčast na údržbě a zvelebování zahrady. Náklady na energie v tomto nejsou zahrnuty: el. energie, dřevo na topení v krbových kamnech, plyn propan-butan na vaření. Práce nad rámec 2 hod. denně bude dle vašich dovedností, možností a vzájemné dohody finančně ohodnocena. Bydlení můžete sdílet s partnerkou nebo přáteli, kteří souzní s naší vizí.
Nehlaste se, pokud pravidelně užíváte alkohol nebo jiné drogy. Pokud nepřebíráte odpovědnost za své emoce. Pokud nejste otevření učení, novým pohledům na život a sebereflexi. Pokud máte psa, kočku nebo jiná zvířata.
Jestli vás to oslovilo, pošlete mi email (viz. Kontakt) s vaším představením a popisem vaší situace, motivace a pracovních zkušeností.
Těšíme se na případné spolutvoření,
Dan a Markéta
- Podrobnosti
Díky několika sezení se svou kamarádkou Olinou, která se věnuje osobnímu koučingu (úžasná věc, ale v češtině se šílene jmenuje :-) jsem si mimo jiné ujasnila, že mě opravdu baví tvořit a to nejen sama se sebou, ale i s dětmi. Když byli naši kluci malí, tak jsme často společně tvořili z hlíny, ovčí vlny, vosku, vrbového proutí nebo jen malovali. Musím se přiznat, že ne vždy jsem byla naplno přítomná a odevzdaná jenom procesu tvoření bez očekávání výsledku. Sem tam se vyskytly i výčitky, že bych raději něco dělala na zahradě nebo pomáha s rekonstrukcí chalupy. Vše je teď jinak a tak doufám, že mi kluci odpustí :-) Od podzimu se scházíme ještě s pár dětmi u nás doma a společně v tvoření pokračujeme. Je to skvělé, baví nás to a to, že nezáleží na výsledku a jde hlavně o proces samotný, děti dokázaly minulý týden tím, že po dvou hodinách strávených nad malováním mandaly, ji někteří byli schopni hodit do kamen.
- Podrobnosti
Divoké zeleniny. Mnoho z nás jistě v dětství slýchávalo: „Nejez to, je to jedovaté, umyj si ruce když jsi na to sahal, kdo ví kolik pejsků se na ty kytičky vyčůralo...„ Tyto dobře míněné rady nám dávali naši rodiče, prarodiče, paní učitelky ve školkách i školách, ale jak to doopravdy s jedovatostí, stravitelností a využitím rostlin, které potkáváme na procházkách venku je? V současné době se šíří jejich využívání díky rozrůstajícím se řadám samozásobitelů a dostupnosti informací o jejich prospěšnosti pro naše zdraví. Mají vysoký obsah minerálů a vitamínů, navíc jsou zdarma a jsou krásné.
Místo sběru. Asi nikdo již nepochybuje o tom, že města jsou přeplněná nejen lidmi, ale i jejich zvířecímí miláčky a tak ta trochu zeleně, pro kterou je ve městech místo není tím pravým prostorem pro sběr rostlinek k jídlu a tak budeme předpokládat, že divoké zeleniny budete sklízet ve volné přírodě. I zde si musíme hlídat, zda není v blízkosti chemizované pole (v současné době jsou téměř všechny větší lány chemicky udržované, protože jinak by už dávno díky pěstování monokultur přestala být půda úrodná) nebo zda se na místo sběru třeba nevyváží obecní fekálka. Příroda sama nám chce dát jen to nejlepší, ale v blízkosti měst, vesnic a podezřelých vodních toků musíme býti obezřetní.
- Podrobnosti
Všechna štěňata si už našla nové majitele. Inzerát již není aktuální!
Naší fence Dakině se ve středu 19. června 2013 narodilo sedm štěňátek. Jsou roztomilá a mají se k světu. Všechna si nechat nemůžeme a tak se hledají zájemci, kteří by převzali péči o štěňata po psí mámě :-) Cena 300Kč. Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 603 881 434, Skryje u Rakovníka. Na štěňata se můžete kdykoliv přijet podívat (po předchozí domluvě). K vyzvednutí od 10. srpna.
- Podrobnosti
V průběhu roku 2012 začalo docházet k jemnému zlomu v cílení naší energie a vize.
Dříve jsme do našich aktivit nezapojovali své okolí a spolu s Markétou jsme si plnili své sny na námi založeném rodovém statku. Byli jsme poměrně izolovaní od podobně smýšlejících lidí. V našem okolí jsme prostě o nikom nevěděli. Rádi bychom sice žili v jakési rodové osadě - hodně by nám to usnadnilo hlavně výchovu dětí - ale nejen, že o žádné funkční osadě nevíme, naše místo ve Skryjích jsme si vybrali a opustit zatím nechceme.
- Podrobnosti
Nedávno jsem si přečetl Annu Kareninu od Tolstého, hlavně abych nakoukl do způsobu dřívějšího hospodaření a popisu kosení. Byl jsem mile překvapen, jak je toto dílo i dnes aktuální. Například jsem měl sympatie k Levinovi, když se v jednom rozhovoru rozohnil na Sergeje Ivanoviče:
"Myslím, že hybnou pákou veškeré naší činnosti je přece jen osobní prospěch. Dnes jako šlechtic nevidím v zemstevním zřízení nic, co by přispívalo k mému blahobytu. Cesty nejsou lepší a nemohou být lepší. Moji koně mě dovezou i po špatných. Lékaře ani ordinaci nepotřebuji, o smírčího soudce nestojím, nikdy jsem ho nevyhledával a vyhledávat nebudu. Školy nepotřebuji, ba pokládám je za škodlivé, jak už jsem řekl. Zemstevní samosprávní zřízení pro mě znamená pouhou povinnost platit osmnáct kopějek z děsjatiny, jezdit do města, nocovat ve štěničárně a poslouchat všelijaké nesmysly a ohavnosti, ale osobní zájem nemám žádný."
- Podrobnosti
Moc se mi zalíbilo se o práci v kuchyni s někým podělit. Děkuji tak Verče i Lence za jejich pomoc v loňském roce. Sama vařím moc ráda, ale nesmí to být několikrát denně na přesný čas a celý rok :-)
Rádi bychom si i na další sezónu (od dubna do září) našli někoho, komu by se u nás líbilo, má zájem o permakulturní hospodaření, chuť do nových experimentů s divokou zeleninou, právě dozrávající úrodou, rád by si vyzkoušel život na venkově se vším, co k tomu patří (kachny, myši, žáby, kopřivy, bodláky, klid od civilizace), má rád lidi, děti i psy ... . Očekáváme vaření v trvale udržitelném makrobiotickém duchu pro 4 - 5 dospělých (včetně kuchařky) a naše dva kluky ve věku 9 a 11 let. Ideální by byla kombinace pomoci v kuchyni a na zahradě. Všeho moc škodí :-)
Nabízíme příjemné ubytování v podkrovním pokoji s pěkným výhledem a stravu.
Neváhejte nás kontaktovat.
- Podrobnosti
Díky mulčování se nám na zahradě začali ve větší míře pohybovat slimáci. Zkoušeli jsme různé šetrné metody, jak jejich stavy omezit. Nakonec jsme i přes naše: "Už žádná domací zvířata!!!", pořídili indické běžce. V loňském roce se našim kachnám podařilo vysedět a vychovat kachňata. Kačer i jedna kachna (rodiče) pocházejí také z přirozeného odchovu. V současné době nabízíme k prodeji 2 kačery. Pokud vás trápí slimáci, chcete si zároveň udělat veselo na zahradě a neuvažujete o vlastním chovu, tak jsou i samotní kačeři dobrou volbou. Cena za kus je 350Kč. Nejraději do dobrých rukou s možností koupání :-)
- Podrobnosti
Během posledních dvou měsíců se u nás po odpočinkové zimě všechno na plné obrátky rozjelo. Vděčíme za to asi hlavně Lukášovi, který se k nám v březnu nastěhoval. Minulý týden se k němu přidal ještě Honza. Pár dnů v kuchyni si vyzkoušela Lenka a prý se příští týden opět ukáže :-) Zrušili jsme staré ovčí ploty, které již neměly využití, jinde vybudovali ploty nové, odkornili kulatinu pro stavbu garáže a dílny pro rodiče, postavili a zařídili domeček pro kachny, vysadili poprvé v životě prutník a pár japonských topolů na zkoušku, dokončili vyvýšené záhony, prořezali stromy ve starém sadu, založili základy pro stavbu výminku, koupili větší hrnce a brzy musíme vyrobit i větší stůl :-)
- Podrobnosti
Koncem září 2011 jsme navštívili rakouský Krameterhof - hospodářství Seppa Holzera. Ne nadarmo mu přezdívají agrární rebel. Velká část povídání byla o boji s úřady a špatné politice Evropské Unie. Já jsem s ním ve většině názorů zajedno, ale přecejen jsem do Krameterhofu přijel hlavně za praktickými zkušenostmi, které bychom mohli aplikovat při budování soběstačného hospodářství.
- Podrobnosti
Dnešní slunečný plodový den (4. října 2011) jsem využila ke sklizni dýní a patisonů, které se zdály být zralé. Ostatní plánuji sklízet průběžně do prvních mrazíků.