wwwJaké to asi je, zanořit se do desetimetrové hloubky a ve stavu bez tíže prozkoumávat podvodní svět. Bez složitého vybavení, bez hluku bublajícího přístroje. Můžete vplout mezi hejno ryb a ony se vás nebudou bát. Můžete s nimi sdílet jejich svět, který byl někdy v pradávné minulosti i vaším světem. Můžete nahlédnout do temné jeskyně a vydat se za světlem na jejím konci. Od té chvíle ve vás tato zkušenost bude žít a vy se budete cítit více člověkem a zároveň více součástí všeho kolem sebe. 

Aby to bylo tak idylické, jak to popisuji, musíme se o to trochu přičinit. Musíme aktivovat potenciál, který v sobě máme:

  1. Zádrž dechu
    • Je něco jiného, když se musíte po deseti vteřinách vynořit, než kdybyste mohli pohodlně setrvat pod vodou třeba na minutu. Minuta je spousta času a umožňuje mnohem vyšší úroveň prožitku. Vodní savci mají tuto schopnost a MY JÍ MÁME TAKÉ! Asi proto, že jsme někdy během evoluce byli vodními savci. Dnes je už velice dobře prozkoumán takzvaný reflex vodních savců a já vám pomůžu ho aktivovat. Jako každý jiný reflex, i reflex vodních savců funguje spolehlivěji, když se pravidelně používá. Jeho aktivace vašemu tělu umožní setrvat pod vodou déle bez nutkání dýchat a bez ohrožení vitálních funkcí organismu. Za tím účelem se, paradoxně, budeme učit o svém dechu. O zdravém dýchání, které zajistí kvalitní okysličení organismu, o pozitivní roli oxidu uhličitého a o způsobu, jak si vybudovat rezistenci k vyšší hladině CO2. Také budeme provádět některé jógové cviky, které podpoří nejen aktivaci reflexu vodních savců, ale jsou blahodárné i pro naše zdraví.fratarski 81
  2. Tlak vody
    • Možná vás někdy při šnorchlování bolely uši. To je chyba a dělá jí většina nepoučených šnorchlerů. Já jsem jí dělal taky. Při potápění by uši bolet neměly. Když bolí - je už pozdě -  dochází k zraněním, která omezují následnou schopnost tlak vyrovnávat. Ukážeme si různé způsoby vyrovnávání tlaku a povíme si o tom, jak vyrovnávat tlak bezpečně. 
    • Tlak nepůsobí jen na uši a už v hloubce do deseti metrů může způsobovat různé problémy. Řekneme si co dělat, aby jsme jim předešli.
  3. Pohyb pod vodou. Při správné technice pohybu se méně unavíme a budeme mít více času pod vodou. Také předejdeme možnosti zranění. Budeme se zabývat hlavně plaváním s pomocí ploutví, které nám uvolní ruce a umožní rychlý a ekonomický pohyb pod vodou. Také je třeba při potápění dobře vypadat :-)
  4. Bezpečnost. Týká se každé oblasti o které jsem mluvil výše. Navíc, aniž bychom to potřebovali ;-) se budeme učit a procvičovat záchranu při ztrátě vědomí v důsledku hypoxie. Tyto znalosti a dodržování jistých bezpečnostních pravidel, dělá z nádechového potápění jeden z nejbezpečnějších sportů, prospěšných pro fyzické i mentální zdraví.

fratarski 08

fratarski 152fratarski 77

Výuce a cvičením se budeme věnovat vždy v dopoledních hodinách. Odpoledne bude volno, takže se můžeme třeba potápět :-), nebo opalovat (opatrně), nebo hrát badminton, nebo jít na prohlídku Puly, nebo nedělat nic. Každý podle svých preferencí. Abyste se domů vraceli odpočatí, inspirovaní a plní pozitivních dojmů.

1. termín: 21. - 25. srpna 2017.

2. termín: 28. srpna - 1. září 2017.

Doprava: Podle počtu zájemců poptáme společnou dopravu. Do Chorvatska bývá lepší kvůli zácpám jezdit přes noc a bylo by to pro mnohé pohodlnější a asi i levnější, než řídit. Do Puly jezdí i autobus z Prahy a Brna. Je na vás, jakou variantu zvolíte.

Strava: K dispozici bude veganská strava vhodná pro nádechové potápění. Připravovat jí bude Markéta v omezených podmínkách, takže půjde převážně o jídla, která nevyžadují složité kuchyňské vybavení.  Plná penze od pondělní snídaně po páteční večeři za 2250 Kč na osobu.

Lektorné: Pět dní výuky, včetně zajištění systémů (bójek s kotvou, lanem a závažím) pro nácvik zanořování: 2700 Kč na osobu. Výuka je vhodná od třinácti let věku. V případě nějakých zdravotních problémů konzultujte svého lékaře. Pokud jste těhotná, tak bude lepší se jen rekreovat.

Organizace a nevratná záloha: 500 Kč na kontaktní osobu skupiny (např. jeden člen rodiny, mluvčí skupiny kamarádů, kteří jedou spolu apod.) Hlásit na kurz se můžete posláním emailu na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Ubytování: Každý platí individuálně přímo správci kempu. Zkusíme rezervovat místo pohromadě a domluvit i hromadnou slevu. Minulý rok byla cena: stan libovolné velikosti 35 Kn na den, osoba (nad 12 let) 45 Kn na den + 7 Kn na den taxa (Boravišna pristojba)

fratarski 85fratarski 24fratarski 106fratarski 100

Potřebné vybavení: Pro výuku je minimální vybavení maska do které vám neteče, šnorchl a ploutve. Kdo masku nemá, kupujte masku na freediving - je z ní lépe vidět a má lepší hydrodynamiku. Lepší je černá maska, než průhledná. Např. maska Technisub Sphera pasuje skoro každému a je levná. Šnorchl je lepší úplně obyčejný bez různých ventilů a varhánků. Může být tuhý, nebo i silikonový. Hodí se i neopren a zátěžový opasek. Neopren je dobrý proti chladu ve větších hloubkách a při nácviku statických zádrží a také jako ochrana proti slunci a krabům :-) Neopren i zátěžový opasek je možné levně půjčit z české půjčovny přímo na ostrově. Jedná se o tužší neopreny pro přístrojové potápění, ale i to je lepší, než se třást zimou. 

Lokalitafratarski 143

Fratarski otok je ostrov nedaleko Puly, kam se nedá dostat autem. Kde je jen stanový kemp se slušnými sprchami, záchody a pitnou vodou. Jezdí tam pravidelně přívoz z Puly. O víkendu tam bývá hodně lidí, kteří se tam jezdí koupat z města. V pracovní dny je relativní klid. Nedá se to srovnat s autokempy. S dobrým nastavením mysli si to můžeme všichni skvěle užít. Je to blízko z Čech i Slovenska a je to tam krásné pod vodou - včetně převisů, lagun a jeskyní!

 
Už se moc těším
 
signature
One-star přístrojový potápěč (CMAS)
Level 2 Freediver (do 40m - Freediving Instructors International)
 
 
 
Aktuálně:
Medailonek z naší letošní předpřípravy: