04

Vyrobte si stoličku pro naklepávání kos, lavičku, selský stolek nebo i dědka (nožní svěrák), který se hodí na vše možné. Budeme používat jednoduché, běžně dostupné nářadí, jako různé pily, hoblíky, dláta, pořízy, cidliny, kolovrátky a možná dojde i na aku-vrtačku :-) Povíme si základy o struktuře a vlastnostech dřeva, které jsou potřebné pro práci s ním. Zkusíme se obejít bez hřebíků a vrutů. Budeme tvořit pro radost z procesu tvoření. Výsledkem bude originální výtvor, který nejde nikde koupit a proto není třeba a ani nelze jeho cenu srovnávat s ničím, co je na trhu.

 

Termín: 9. - 12. srpna 2018 (ve čtvrtek začíneme v 17:00 hod, v neděli končíme odpoledne)

Místo konání: Skryje v okr. Rakovník

Strava: Pestrá, veganská (3x snídaně, 3x oběd, 2x svačina, 3x večeře)

Ubytování: V podkroví bývalé stáje za cenu 200 Kč/os/noc (rezervujte si místo v rámci přihlášky), ve vlastním stanu (zdarma) nebo pod nějakým přístřeškem (zdarma).

Lektor: Dan Mikušík. Koordinace a registrace emailem na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Cena: 3.420 Kč. Zahrnuje lektorné a jídlo. Cena materiálu je navíc. Závisí od předem vybraného díla.

Maximální počet účastníků: 8

0307

Teoretická část:

  • povíme si o různém druhu dřeva, letorostech, vlhkosti a postupu zpracování
  • probereme nářadí - jaké je na co dobré, jak se používá
  • broušení není náplní tohoto kurzu
  • plánování - náčrtek, rýsování

15VFormální praxe:

Každý si podle plánku, který vám poskytnu vyrobí stavební kozu, na které se naučí přenášet míry z plánku na materiál a řezat rovně pilou. Podle nálady můžete udělat celou kozu sami nebo jednu kozu ve dvojici. Kozu si můžete za cenu materiálu (420 Kč) odvézt. Může se vám hodit jako privátní pracoviště už během kurzu.

Po této mentální i fyzické rozcvičce se můžete pustit do svých projektů. Já zkusím být nápomocen radou, kde to bude třeba. Zajistíme materiál a předem probereme postup individuálně pro každý projekt.

 

Jelikož budeme tvořit tak trochu na koleně, budeme si vzájemně pomáhat a při tom myslet na svoje zdraví.

Co se dá během kurzu stihnout vyrobit:

Lepší méně, v klidu a pořádně, než ve stresu dělat manufakturu. Proto doporučuji si předem vybrat.

08VEvropský dědek (pro odvážné, sám jsem ho ještě nevyráběl). Můžete zkusit dle vlastního plánu nebo okopírovat historický kus, který tu mám a často používám. Bude vyžadovat větší samostatnost z vaší strany. Evropský dědek se hodí pro opracovávání materiálu do průměru 6 cm. Obecně mívá větší stisk, než jeho anglický příbuzný, např. pro výrobu šindelí. Částečnou výhodou je pohodlnější vkládání obrobku z boku.

Potřebné nářadí: pila na podélný a příčný řez (např japonská ryoba), hoblík, poříz, dláto 15 - 25 mm, dláto 40-60 mm.

(cena materiálu: 1100 Kč)

Anglický dědek - jedná se o velice užitečný nástroj - svěrák, pro opracovávání a výrobu šindelí, sundavání kůry a opracovávání tyčoviny, i kulatiny do průměru 10cm. Tedy pro výrobu nohou, násad, lamel, výpletů, nebo jako svěrák při vrtání, broušení, řezání všeho možného. Dědek vám uvolní obě ruce, které pak můžete používat pro obrábění tyčoviny - nejčastěji s použitím pořízu, nebo vlaštovky. Anglického dědka je možné vyrobit z tyčí a štípané kulatiny. Pro výrobu stačí méně nástrojů a je jednodušší, než dědek evropský. Lépe se hodí i pro práci na větších průřezech materiálu. Rozměry a postup vám ukážu. Potřebné nářadí: pila na příčný řez, poříz, dláto 15 - 25 mm

(cena materiálu: 600 Kč)

14VStolička pro naklepávání kos  - kozlík, koník. O něco jednodušší, než dědek. Naučíte se výrobu a montáž nohou "selským" způsobem. Což je velice praktické a hodí se pro výrobu různých lavic a nižších stolků. Budete zhotovovat drážky pro montáž sloupku. Užijete si tvarování kulatého sloupku (pořízem, nebo dlátem) tak, aby na něj pasovala kovová objímka. Můžete si vyhrát i s povrchovou úpravou - bude záležet na vás - od dláta, přes hoblík až po cidlinu nebo smirkový papír. Je možné, že stihnete ještě něco na víc, ale lepší je to asi neplánovat předem.

Potřebné nářadí: pila na podélný a příčný řez (např japonská ryoba), hoblík, poříz, dláto cca 30mm

(cena materiálu 370 Kč)

Selská lavice nebo stolek. Práce spočívá v opracování a vytvarování desky, nohou a montáž nohou tak, aby deska nepraskla. Proto deska lavice, nebo stolu musí být poměrně masivní, doporučuji minimálně 40 mm. Lehčí lavice je možné vyrábět s použitím svlaků - to je složitější a vyžaduje specializované nářadí.

Potřebné nářadí: pila na příčný řez, poříz, dláto - radši širší než 25 mm (pro výrobu klínků), volitelně vlaštovka a hoblík

(cena materiálu pro rozměr 1500 x 200 x 40 - jasan: 460 Kč, smrk: 280 Kč)

Pokud byste rádi tvořili ještě něco jiného, domluvíme se, jestli to bude možné.

Detaily ohledně materiálu, nářadí a podobně domluvíme co nejdříve po vaší registraci, abych vše včas připravil.

11101201