1

Přijeďte se k nám naučit, jak šetrně pečovat o ovocný sad. K dispozici tu máme výborný tréninkový areál mladého zanedbaného sadu, na kterém je možné ukázat širokou škálu chyb a prakticky provést kroky vedoucí k nápravě. Lektorem je zkušený ovocnář Petr Bulant, jehož přístup je nám velice blízký. Petr přistupuje ke stromům s citem. Podporuje u stromů tvorbu krásné přirozeně vypadající koruny. Zároveň umí výborně zdůvodnit dlouhodobý přínos šetrného řezu. Kurz bude vyhovovat i ženám, které jsou často při interakci s přírodou empatičtější než muži :-)

Termín: V roce 2023 zatím kurz u nás ve Skryjích neplánujeme. V případě zájmu kontaktujte Petra Bulanta  

Místo konání: 

Cena: 

Lektor: Petr Bulant  

V sobotu proběhne jednodenní teoretický i praktický kurz řezu, výsadby, ochrany ovocných stromů. V neděli bude pokračovat teorií i praxí roubování. Lze se zúčastnit pouze jednoho z kurzů nebo zůstat celý víkend. V ceně kurzu je veganský oběd v podobě polévky a domácího chleba. Pro ty, kdo chtějí zůstat přes noc, obstaráme večeři a snídani. Ubytování lze zajistit ve Skryjích. Není v ceně kurzovného, stejně tak jako případná večeře a snídaně. 

 

IMG 20181216 142010rO PETROVI: "O pěstování všeho možného se zajímám od dětství. Postupně mě čím dál víc přitahovaly ovocné stromy, a tak jsem se od malé zahrádky přes větší zahrádku dostal až k současnému stavu, kdy mám více než tři hektary ovocných sadů. Vzhledem k tomu že se o ně starám prakticky sám, a že to není moje hlavní práce, ale mám to stále víceméně jako hobby, tak to ani nejde jinak než že se snažím stromy řezat co nejméně, citlivě, tak abych do vývoje stromu zasahoval co nejméně, abych zbytečnými zásahy nezpůsobil potřebu dalších zásahů. Nicméně, nejsem příznivcem absolutního nezasahování, domnívám se že šetrná péče o stromy výrazně prodlužuje jejich životnost a zlepšuje kvalitu vypěstovaného ovoce, a že zejména výchovný řez mladých stromků v prvních letech po výsadbě je velmi důležitý. Obraz010Formálně nemám žádné arboristické ani ovocnářské vzdělání, povoláním jsem geofyzik. K lektorování tohoto semináře jsem se dostal tak, že jsme se s Danem bavili o jeho sadech, Dan si mírně posteskl že nemá na údržbu stromů čas, a já ho začal přesvědčovat, že to zas tolik času nebude, že se na jeho stromy můžeme společně podívat. To byl tedy můj první seminář o řezu, trval asi dvě hodiny. Všem zúčastněným se to líbilo a nabídl mi uspořádání semináře pro veřejnost".

SOBOTA: Předběžný plán semináře je začít uvnitř, říci si něco o ovocných stromech obecně, o důvodech proč řezat, o druzích řezu, a o konkrétních způsobech a termínech řezu. Následně bychom šli do sadu a ukázali si řez v praxi. Vše bude ovšem záležet na počasí, které bude mít v únoru na průběh semináře asi hlavní vliv. Seminář bude zaměřený hlavně na pěstování jabloní, ale můžeme se okrajově dotknout i dalších ovocných druhů. Pro účast na semináři nepotřebujete žádné nářadí, vše bude k dispozici.

NEDĚLE: Seminář věnovaný roubování ovocných stromů, zejména jabloní a hrušní, v permakulturní zahradě. Seminář začneme povídáním o ovocných stromech obecně, o tom co je to podnož a co je to ušlechtilá část stromu neboli odrůda, o tom jak získat další a další stromy od vybrané odrůdy, o vlivu podnože na růst stromu, a o konkrétních způsobech roubování. Budeme pokračovat praktickým nácvikem roubování "v ruce", kdo bude chtít může si domů odvézt vlastnoručně naroubovanou jablůňku. Povíme si také o výhodách (pře)roubování přímo na větší stromy v zahradě, a následně bychom šli do sadu a ukázali si venkovní roubování v praxi. Vše bude také záležet na počasí. Pro účast na semináři nepotřebujete žádné nářadí, vše bude k dispozici.