Moje maskulinní dojmy (po jazykové úpravě nutné pro zveřejnění):
Bylo to prostě super.  Fotky jsou níže:
 
Dojmy mé záměrně rozvíjené femininní stránky:
Skvělá kombinace genderově polarizované legrace, kombuchy, střetu světonázorů, víry a přesvědčení. Fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, ohňová show, trocha vzdělávání, týmové práce, pocta Pythagorovi, dovednosti pro přežití, kaskadérské skutky, marketingový brainstorming, vztahové poradenství, atd... Prostě chlapecký kruh jak se patří. V dnešní době ojedinělá příležitost. Nikdo na sebe nebral roli bezpečáka a naštěstí si nikomu nic vážnějšího nestalo (aspoň doufám).
 
Stavba je ve finále vyšší (díky vám), než jsem původně plánoval. Nakonec snad budu rád, že se při skládání dřeva dole můžu postavit.
 
Kdybyste méně často jedli, možná byste si stihli zatesat ty kulatinové spoje. Jeden si vyrobil Petr s Tomem a já jsem zbytek dokončoval v průběhu dvou dnů, kdy každou chvilku pršelo a byla zima. Užil jsem si to ale náramně. Průměrná doba na výrobu jednoho podlahového kuláče (srovnání horní strany do roviny, nabrnkání, obkreslení dvou spojů, vytesání a napasování) byla 75 minut. Za jeden den bych to tedy nezvládl asi ani za krásného počasí. Na stolici to jde určitě rychleji a je to méně namáhavé než ve dvoumetrové výšce na "lešení".
 
Technické závěry:
  • Jedna pila, jedno dláto a palička na tento typ staveb stačí a pak už jen pár drobností
    • tužka, úhelník, 2x vodováha, řetězová kladka, kramle, kurty, kopírovací kružítko, traktor, brnkačka ...
    • nejlépe vše z Japonska ;-)
  • Pásky (ty šikmé klacky pro zavětrování stavby) budu nadále na kurzech ukazovat tak, jak jsem je ukazoval zde. Leda že by mi někdo z vás poslal vyzkoušený lepší postup se stejnou nebo větší přesností.
    • Pro sériovou výrobu by se hodila teleskopická pokosnice, která by umožnila obkreslit linii řezu pro čelo a límec čepu a označit osu pásku. Asi bych jí nově vyráběl ze svařovaných železných L profilů. Kláda by se upínala pomocí šroubení. To by umožňovalo pohodlnou a rychlou práci jednoho člověka bez dopomoci. Pro jednu stavbu mi to přijde zbytečné. Okometrie funguje také skvěle.
  • Jedna trojnožka ze souší (a parta kaskadérů) stačí i pro vztyčování dvoupatrových staveb
  • Při srovnávání klády do roviny v jednom člověku se hodí mít vodováhu upnutou k ose klády (na dva hřebíčky)
  • Ty žluté 30 cm úhelníky, které jsme nově pořídily, byly na nic. Ty 40 cm fungují dobře, ale je dobré vybrat pravoúhlé u kterých začíná stupnice opravdu od nuly.
  • Americká tužka na mokré dřevo se mi osvědčila. Kalibrovat kružítko jsem musel jen jednou. Při dešti jsem spěchal s tesáním, aby se mi linie ve vodě nerozpila. V suchu funguje dobře i měkká tužka.
  • Stále čekám, že někdo vyrobí funkční levnou alternativu Veritas kružítka. Až na to bude apka do mobilu, tak s tesařinou končím. (V první verzi té aplikace bude třeba vyfotit z obou stran obě klády, označit osy křížení a apka pak bude zobrazovat na displeji skrz foťák kládu s vykreslenou čárou pro obkreslení. Člověk bude koukat skrz displej a tužkou obkreslí čáru na displeji.)
  • teplá sprcha jednou za týden práce v blátě bodne
  • S Láďou je lepší nesdílet pokoj. Větrá i když je pod nulou.
  • ženám bych tento konkrétní kurz opravdu nepřál zažít

Díky všem. Jmenovitě Oldovi za obrazovou dokumentaci, přípravu základů a za to, že v jednu chvíli držel sám celou pozednici.