...

Kosím a kosím ráda ! Trvá to déle, protože zahrada je zatím hodně terénní a hodně stromů mi v některých místech nedovoluje pořádně se rozpřáhnout, ale učím se jak to pojmout, abych neztrácela tempo : ) a odkud kam je to nejlepší. Kosou se dá posekat i ležící tráva, to se mi líbí!

Nevadí mi, že kvůli tomu vstávám brzy, a to je pro mne překvapení :-), i když letos v červenci jsem si přivstala v 5 hod., ale stejně dva dny za sebou byla úplně suchá tráva :-)

Baví mne ten pohyb - je to opravdu Taiji a já mám tak očekávané 2 v 1 (cvičení i práci), vlastně 3 v 1 ( ještě zábavu:-)) všem plotýnkářům a všem kdo řeší záda, mohu jen doporučit, je to skvělý a užitečný tělocvik !!! Hlavně nespěchat a mít dobře naklepáno : ))

Většina oponentů se ohánějí tím, že je to jednostranná dřina, ale po vašem kursu už vím, že to tak být nemusí :-)

Jediná "zvířata", kterým občas způsobím nenadálou katastrofu jsou mravenci, když některým seříznu jejich Dům, tak se omluvím a vím, že si to opraví :-)

Moc se mi líbí ten šustivý zvuk jaký vydává kosa, když jede trávou, a někdy si připadám jako kadeřník, co zahradě stříhá vlasy. Zvuky kosy a hromádky sena mi připomínají dětství a prázdniny u babičky :-)

Jsem moc ráda, že jsem se u vás naučila JAK NA TO a moc za to děkuju. Doufám, že budu mít příležitost se s vámi vidět na jaře na nějaké akci u vás, jestlipak bude kurs vaření a dělání dobrůtek s Markétou, na tvoje mňamky moc vzpomínám, zvláště ty placičky - sušené, zelené, červené?  Taky bych potřebovala poradit s jednou kosou, co je ještě nepoužívaná, nějak nevím, jak ji naklepat : ) 

Nebo mi třeba v létě vyjde to moře, to se mi taky moc zamlouvalo, ale už se to nedalo stihnout :-)

...

Ahoj Markéto,

děkuji Tobě a Danovi za moc milé pohoštění ve vašem nádherně živém prostoru.

Bylo to silně nabíjející a inspirativní, až jsem tam z toho všeho zapomněl klobouk. Hlásím se tedy, je můj. :-)

...

Ahoj Marketa, zdravim celu rodinu a vdaka za maily. Na kurzu sa ma pacilo hlavne strava bola perfektna, varis vyborne. Kurz bol velmi dobre zorganizovany casovo do poslednej chvile. 

...

děkujeme za vše. Bylo u Vás moc fajn, všichni jsme si to užili.

S přednáškami a květinami jsem počítala, ale to jídlo mě úplně vykolejilo. S tím jsem nepočítala. Přijeli jsme domů a vůbec jsem nevěděla, co mám po tomto víkendu uvařit... Doteď to vstřebávám. Díky za jídelníček :)

...

kurz se nám moc líbil, jídlo skvělé - jako vždy, Honza taky - jako vždy a dětem se taky moc líbilo.  Opět dobrá parta a společná řeč mnoha účastníků. 

Celé to bylo vyšperkované krásným počasím.

Po cestě domů se nás děti ptali, kdy zas bude nějaký kurz :)

Doma jsme hned po příjezdu objevili na zahradě Barborku a jiné býlí, které končí každý den ve večeři tím, že děti lítají po zahradě, trhají a chutnají všechno možné :)

Petr taky kosí s novou kosou jak drak-účel kurzu byl splněn :)

...takže děkujeme a budeme se těšit na další shledání.

...

byla jsem u Vás tento víkend na kurzu "Jíme divoké byliny". Rozloučila jsem se tuším jako první, trošku zmateně, moc jsem pospíchala. Musím Vám dodatečně říci, že kurz se mi moc líbil, byl jedním slovem úžasný. Byla jsem moc spokojena. Ať  šlo o přednášejícího Honzu nebo výbornou  kuchyni Markétky. Moc za to děkuju a těším se na tu "ochutnávku" videa osobního růstu. Držím palce, ať se Vám vše daří a jste sťastní a spokojeni.

...

kurz včetně organizace byl perfektní, díky za prima zážitky, hned koukám podél cest víc pod nohy a divím se, co jedlého všude nacházím :-)

Přeji plno energie na další akce a díky. 

...

kurz byl skvělý! U vás prostě vždy pohodovka! Za vše moc děkuju a těším se zase příště (včera mi říkala další kamarádka, že by ráda se mnou příště jela :-)

Ještě jednou moc díky za vše!!!!

...

díky za fotky a hlavně za recepty z víkendového jídelníčku! Kukuřičný moučník i ranní kaše jsem si vyzkoušel- tak trochu odhadem- ale docela se povedly. Koukám teď na procházkách víc pod nohy a i na zahradě toho jde míň na kompost:)

V neděli jsem si udělal ještě výlet přes Týřov do Roztok na vlak. Krásné bučiny, několik mloků skvrnitých  a jedlá pastva všude na dosah. 

Díky za pohodový víkend Tobě, Danovi i Honzovi a mějte se krásně!

...

s kurzem jsem byla velmi spokojená, Honza jako lektor je tak nabitý, že je to nakažlivé. Vysoké nasazení, 100% využitý čas. Jídlo z vaší kuchyně úžasné. V organizaci ani nikde jinde bych neviděla mezery, řekla bych, že byla naprosto profesionální. Někdy bývají takovéto “alternativní akce” příliš rozplizlé  a free, ale to rozhodně nebyl tento případ a mě osobně to právě takto vyhovuje.

Jsem moc ráda, že jsem jela a těším se, jak získané vědomosti uplatním v praxi. Chystám na zahradě změny!!!

Možná jediné rušivé - byl ten hlučný pejsek, který celou noc strašně chrápal, ale to těžko může někdo předpokládat. Upřímně přiznávám, že by mi nebylo příjemné, být s ním “na pokoji”. 

Moc děkuji za příjemný víkend  a přeji hodně úspěchů, děláte to dobře!

...

Alespoň tedy se zpožděním moc děkuji za fakturu a ještě víc za celý kurz, úžasnou kuchyni, milé přijetí, skvělé prostředí a tak dál. Kurz byl skvělý a i když jsem zatím neměl příležitost využít věci, co jsem se u Vás naučil, nemůžu se dočkat toho, až je využiji. Tvoji kuchyni Viky využívá jako vzor toho, jak skvělé může být vegetariánské vaření a dodneška ji chválí kam příjde (a já nadšeně přitakávám). Což mi připomíná, že musím poděkovat i za zveřejněný jídelníček, který je výborným zdrojem inspirace.  Moc se nám u Vás líbilo, bylo nám líto, že ten víkend tak rychle utekl a vůbec se nám nechtělo pryč (což je od nás sice sobecké, ale naše nadšení to dobře vystihuje). 

Takže opravdu moc díky a přeji Vám, ať se Vám daří i v tomhle pouštním létě

...

Díky moc. Baví mi to a těším se na každé ráno, vstávám teď v 5 ráno a je to superJ!!!

... 

Ahoj přátelé nebenzínových sekaček:-)

Prvně díky za úžasný kurz, doma to po mě nestačí hrabat:-) No, na biostatku je to samej šutr nebo ovčí lebka, s nostalgií vzpomínám na sad v pět ráno..

Tak krásně jsem se během kosícího víkendu naladil, že se mi zase o kousek víc rozsvítilo a hned jsem se z tý vší radosti pomalu ale jistě začal vyvazovat z otravného osmihodinového úvazku, zase o kousek svobody víc. S mým časem pouze tam kam chci já:-)

Přidávám řádnej úlet od kapitána demo - láska pokora a sluníčko https://www.youtube.com/watch?v=U7CUjGHP-8M a ještě děkuju za nádherné fotky, jdu si zaplatit předplatné Pravého domácího časopisu a pak se připojim offline.

Přeju světlé dny a tmavé noci. Těším se na setkání někdy někde. 

...

Ahoj lidi!
Jsem doslova  plná dojmů. Moc MOC vám všem děkuju za tyto dny! Bylo mi s vámi nejlíp. 
Cestou domů a pak na procházce v lese se psem jsem viděla spoustu míst, kde by se parádně kosilo. Znáte gerilové zahradničení? Co gerilové kosení? Tajný gang s kosami, který má údajně centrum někde kolem Skryjí...

...

Ahoj, zase trochu jinak strávený víkend, úplně v jiném kolektivu než jsem zvyklý. Chvilku mi trvalo než jsem to vše vstřebal, ale na cestě, o které jsem s Danem v neděli mluvili na terase jsem ušel zase nějaký kousek. Trošku jsem před tím přešlapoval. Poprvé jsem se setkal s vegetariánskou stravou. Pro mne jako pro vše žravce to byla velmi zajímavá a příjemná zkušenost, tedy ještě jednou Markéto děkuji.

Prostředí, ve kterém jste a které je kolem Vás je super a hlavně se tam hodíte. Je z Vás cítit pohoda a spokojenost. Sportovním výrazem píšu, že máte dobrý tým a ten může daleko a úspěšně dojít a plno toho vyhrát.

Já to mám doma obdobné, ale nejsem na té cestě ještě tam kde jste vy a to je se vyvázat dle potřeby z toho konzumu, ve kterém se nacházím. A právě tento víkend mi ukázal, že by to mohlo jít. Pouze je potřeba naslouchat sebe.

Ještě jednou mockrát děkuji bylo to celé moc fajn.

...

ahoj marketo, diky za report. bylo to supr, moc jsem si to uzila, mam radost, ze jsem dokazala naklepat kosu po dedovi, o ktere jsem si myslela, ze ji tam znicim.

libi se mi u vas vase otevrenost a vstricnost ke kazdemu.

diky!

...

Ještě jednou díky za super víkend s divokými bylinkami a skvělým jídlem :) a taky Petr byl z kosení nadšený. Hned jak dojel, tak mi ukazoval a popisoval, jak správně kosit. Obávám se, že mě to bude chtít taky naučit :) Včera vstal ještě skoro za tmy a pokosil pořádný kus zahrady. Jen máme moc agresivní krtince, takže měl každou chvíli ztupenou kosu :).

...

Krásný den, Markéto,
díky za všechny materiály a hlavně za celý kurz. Byly to skvělé dny. A ráda bychj eště poděkovala zvlášť tobě za úžasné jídlo. Měla jsem kvůli nastydnutí velké dilema, zda jet a prskat na všechny ostatní, nicméně jsem ráda, že jsem jela a snad to neobtěžovalo přespříliš. Nicméně k čemu se chci dostat - jsem přesvědčená, že kdybych zůstala doma, byla bych v posteli ještě teď. Tři dny v klidu s tak zdravou (a dobrou!) stravou a cítila jsem se den ode dne daleko neuvěřitelně líp a v pondělí jsem byla úplně v pohodě. To mě nadchlo úplně stejně jako moudré promluvy Honzy :).
Díky a těším se někdy na Vás! Užívejte jaro. 

...

Píšu až teď, protože doteď všechny volné chvíle (víkendy) jsem kosila, kosila, kosila a opět s nadšením kosila. A výsledek? Ještě sice ten hektar nemám pokosený celý, ale už hoooodně velký kus.

A přiznávám dobrovolně, že se ze mně stal závislák na kosení. Díky Markét Tobě i Danovi za skvělý kurz, kosit jsem neuměla a teď umím dobře kosit, brousit i naklepávat :-). Pořídila jsem si špalky, dám do jednoho babku a vypadá to, že budu všem sousedům naklepávat :-).

Navíc jsem zjistila jaký má kosení vedlejší efekt :-), zpevněli mi svaly na zádech. Masér, ke kterému chodím pravidelně na masáž, říká - co děláte, jaké nové cvičení (ví, že chodím na jógu), toto je mnohem účinnější, máte pevnější svaly na zádech, pokračujte v tom!

A já jsem mu řekla, že se věnuji speciálnímu taichi - zaměřenému na kosení :-).

Při kosení svět je kráááááásný

...

Lucka Moučková přijela na kurz s cílem nejen se naučit správně kosit a kosu naklepávat, ale také chtěla své dojmy sdílet formou článku v tehdy vznikajícím časopise (+-), který naleznete na stránkách http://plusminus.opido.cz/

Ahoj Márkétko a Dane,

musím říci, že jsem byl na mnoha seminářích a kurzech, ale tento ve mně stále je a prohlubuje se.

Tak kvalitně podaný výklad a následná praxe mne jako šikovného truhláře ohromila a jsem rád že takoví nadšenci jako Vy dva ještě jsou, již dlouho jsem se s nikým takovým nepotkal. Jak jsem řekl při představování, že od semináře nic nečekám a jedu sem na relax, tak to opravdu byl pro mne relax a navíc velké překvapení. Nějak jsem se chtěl dostat mezi chlapy a byl jsem překvapen, že žen bylo více a chlapi nebyli chlapi - ženy kosily a makaly více jak oni.

...

Mějte se jak chcete se mít a třeba brzy naviděnou, Petr.

PS: Díky za seminář…

Chcete-li vidět čím se živým Já -www.sikovny-truhlar.cz

Bylo nebylo....jedno odpoledne první říjnové neděle jsme strávili ve Skryjích u Dana a Markéty na kurzu kosení a vše kolem toho. Nutno podotknouti, že ke kose odmala vzhlížím jako k určitému Bohu a marně jsem ve svém okolí léta náhodně hledal člověka, který by mi ukázal jak na to. Ovšem nic netrvá věčně a tak i já jsem měl tu čest, dostat se do zákulisí kosení, přípravy kosy, výběru kosiště, naklepání, nabroušení a v neposlední řadě k samotné technice kosení. Musím uznati, je to věda, ovšem ne tak složitá, aby zručný jinoch nepochopil oč tu běží. Nemá smysl se tu dlouze rozepisovat, neboť každé Know How něco stojí :), ale chcete-li se ponořiti do "tajů" kosy s člověkem, který přesně ví o čem mluví a "neprodává" vám pochybné informace, pak vřele doporučuji!

Martin Horňák

http://www.peceokrajinu.cz/