Na podnět účastníků našich kurzů se pokusím uvést narychlo (aby "nezemřel" kvásek :-) recept na kváskový chléb, který peču. Časem doplním pro lepší názornost fotky.

Na přibližně kilový chléb potřebujete:

3 lžíce žitného kvásku, 200g žitné mouky, 500g špaldové nebo pšeničné mouky, 1/2 lžičky soli, 2 lžíce kmínu, vodu, semínka nebo ořechy podle chuti, lze použít i jiné oblíbené koření jako anýz, koriandr, římský kmín ..., pokud máte nějaké zbytky vařeného obilí, lze je v rozumné míře také do chleba přidat.

Návod:

Pokud chodíte přes týden do práce, tak doporučuji začít v pátek nebo v sobotu večer. V míse smícháte 3 lžíce žitného kvásku a 200g žitné mouky (nejlépe čerstvě umleté). Přilejte 200ml vlažné vody a nechejte přikryté asi 12 hodin kynout na místě, kde je alespoň ze začátku 40º C. Já dávám kynout na pec pod peřinu, pokud tam není moc teplo nebo dám do elektrické trouby a na malou chvilku pustím na teplotu 50º C (nižší u naší trouby nelze). Ráno zamícháme a odebereme opět 3 lžíce vzniklého kvásku, který uschováme v ledničce nebo na chladném místě do příštího pečení chleba. Do mísy přidáme 500g mleté špaldové nebo pšeničné mouky, kmín, sůl, popř. semínka, ořechy a vody tolik, aby směs po promíchání dřevěnou vařečkou, dosáhla poměrně husté konzistence.  Vyklopíme do "korýtka" vymazaného olejem. Forma by měla být zaplněna asi do 2/3 - těsto bude ještě kynout. Uhladíme a necháme kynout. Čas kynutí se různí - od 1,5 až 4 hodin. Záleží na teplotě, kvalitě mouky, fázi měsíce .... Já dávám formy do elektrické trouby, opět na chvilku pustím na 50º C. Občas kontroluji, jak chléb kyne. Nejideálnější je odhadnout fázi, kdy je těsto téměř "nahoře". Pak formy z trouby vyndám (lze nechat i v troubě - často má totiž těsto tendenci při manipulaci klesnout). Vrátím zpět do trouby vyhřáté na 250º C a peču takto asi 10 min, pak ztlumím na 160º C a dopeču ještě dalších 50 - 60min. Je dobré péci spolu s ohnivzdornou nádobou s vodou (chléb pak není tolik vysušený). Po upečení chleba obřízneme nožem a horký vyklopíme z formy na mřížku, aby dobře vychladl. Udržujeme v utěrce (nejlépe podložený opět mřížkou) nebo v "chlebníku". Nikdy ne v igelitu ! 

ChlebaSm

Někdo přidává i bílou mouku, aby byl chleba nadýchanější. Kvásku můžete mít v ledničce větší zásobu - lze ho využít i na lívance, halušky, zahuštění polévky .... 

Fantazii se při pečení meze nekladou. Můžete experimentovat s poměrem žitné a pšeničné mouky apod. Velký vliv na životnost kvásku má kvalita a čerstvost mouky. Samozřejmě nejlepší je čerstvě umletá z vlastnoručně vypěstovaného obilí :-) Na druhou stranu je jakákoliv alternativa k běžné prodávanému pečivu skvělá. Chléb je na jaře a v létě lepší napařovat. Jak v tlakovém, tak i v obyčejném hrnci. 

Hodně štěstí při pečení a dobrou chuť.

MarketaPodpis