Kosa je prastarý nástroj používaný ke krácení trávy a náletových dřevin. Až v nedávné době byl vytlačen motorovými sekačkami.

sekac naklepavac

Mezi hlavní výhody kosy patří:

  • Klid při kosení.
  • Pořizovací cena i cena provozu kosy je oproti sekačkám výrazně nižší.
  • K údržbě kosy postačují jen jednoduché nástroje. Diagnostika problému oproti motorovým sekačkám bývá zjevná na první pohled. Kosu není třeba tankovat a startovat.
  • Zdravý ergonomický pohyb (v případě, že používáte techniku ergonomického kosení)

Pro sečení velkých ploch (nad 5000 m2) se vyplatí používat mechanizaci. Pokud se ale osvobodíte od potřeby zotročovat domácí zvířata, je zbytečné takto velké plochy sekat.

Pravděpodobnost, že vás vaše kosa přežije je však malá, protože jejím používáním se stanete mnohem vitálnější. S dobře nastaveným vybavením je kosení příjemným protažením či meditací.

Ve srovnání se strunovou nebo i bubnovou sekačkou je kvalita posečeného pozemku a trávy mnohem lepší. Tráva není rozsekaná napadrť a rozprášená kolem. Posečenou trávu lze snadno kompostovat, sušit jako krmivo pro domácí zvířata nebo s ní mulčovat. Při provozu kosy nedochází k velkým ztrátám na životech drobných živočichů.

Při kosení není třeba používat nákladných ochranných pomůcek.

My zároveň vnímáme používání kosy jako další krok k svobodnějšímu a smysluplnějšímu způsobu života.

Zpočátku se může zdát, že kosení zabere více času. Až si kosení osvojíte a propadnete jeho kouzlu budete se na něj těšit. Kosení je možné provádět méně často až když je porost vyšší. Ušetříte tím spoustu času a ten můžete využít ke kochání se z mnoha nových rostlin o které se díky kose trávník nebo louka obohatí. Množství hmyzu a jeho bzukot také není zanedbatelný. Čerstvě natrhaná luční kytice či lístky jedlých bylinek v salátu jsou již třešínkou na dortu.

Jedna z nevýhod kosení je, že vyžaduje delší nácvik, aby výhody mohly vyniknout. Dříve se tento um předával z pokolení na pokolení. Pro ty, kdo neměli to štěstí pořádáme skupinové víkendové nebo individuální kurzy, na kterých se intenzivní formou můžete seznámit se vším, co je ke kosení důležité. Pokud to k nám máte daleko, máme pro vás online videokurz Kosení pro život.

Vše potřebné k pohodovému a radostnému kosení, naklepávání a obtahování můžete pořídit zde