koseni2010Již od roku 2010 každoročně koncem jara pořádáme kurzy kosení, na kterých seznamujeme účastníky se vším, co je třeba pro provádění této činnosti efektivně, zdravě a s radostí. Osvědčilo se nám sejít se již v pátek večer, kdy začínáme vzájemným představením a večeří. V sobotu následuje teorie kolem kosení, vybavení pro kosení a vybavení pro údržbu kos. Nejvíc teoretická část se týká ostření a naklepávání, po které se hned pustíme do restaurování vašich kos. Stále zdokonalujeme didaktiku a technické zázemí, což se pozitivně projevuje na množství a kvalitě posečené plochy. Každý zde máte k dispozici sadu pro naklepávání (kozlík, babka, kladivo), na které můžete tuto činnost nacvičovat. Pořádáme též samostatné jednodenní kurzy pouze s výukou naklepávání nebo kosení.

4dan4lucka4snidane4holky

Po sobotní večeři si zkompletujeme vybavení. Kdo nemá a nechce si zatím pořídit vlastní sadu pro kosení, může si zapůjčit připravenou sadu od nás (omezený počet). Před setměním si začneme ukazovat a zkoušet samotné kosení. Kosíme až do setmění a pak jdeme raději spát, abychom byli čerství brzy ráno na vyvrcholení celého kurzu.

V neděli ráno se scházíme ke společnému kosení. Komu to večer nešlo to už ráno většinou jde bez problémů. Ladíme techniku a užíváme si této tradiční činnosti. Podle počasí snídáme na louce, když je energie, tak nahrabeme pokosenou trávu na kupky a pak si už převážně užíváme příjemný pocit z dobře odvedené práce. Poté ještě dokončím, co jsem nestihl vysvětlit a odpovídám na případné dotazy. Hodně času také zabere povídání na různá témata, která nás zajímají. Vždycky je toho hodně, co je potřeba sdílet a každý včetně mě a Markéty odchází něčím inspirován.

5koseni5naklepavani5alena

Během neděle se dokončují nákupy vybavení a nastává balení a loučení. Odpoledne můžete vyplnit třeba krátkým výletem na zříceninu hradu Týřova nebo Skryjská jezírka.

Markéta vaří dle mého názoru velice chutnou a vyváženou rostlinnou stravu. Spát můžete ve vlastních stanech nebo pod některým z přístřešků u nás na zahradě.  

Fotky z již proběhlých kurzů v minulých letech jsou k nahlédnutí nejen zde.

Pokud není vypsán žádný termín kurzu v sekci Akce a vy máte přesto o kosení zájem, napište nám email. 

Budeme se na Vás těšit.