udrzba kosy

V tomto článku si povíme, co je potřeba, aby nám kosa kosila jak má. Samotné vybavení pro kosení nestačí, protože většinou za přibližně 3 až pět hodin kosení přestává obtahování brouskem zabírat a je potřeba kosu naklepat. Pro tuto údržbu používáme:

  • kladivo
  • ostrou babku
  • kozlíka
  • brusnou houbičku

Pro restaurování bývá dále třeba:

  • plochý pilník
  • kulatý pilník
  • smirkový papír nebo ocelová vata
  • plochá babka
  • atd.

Kladivo

kladivo-pouziteU kladiva je důležitá jeho hmotnost, spoj s topůrkem a tvar úderné plochy. Já mám vyzkoušenou jako ideální hmotnost 600 g. Není potřeba na topůrko při naklepávání tlačit a kladivo vykonává práci svou vlastní vahou. Pokud se někomu zdá příliš těžké, dá se použít i 500 g. Dlouhodobě používám kladiva Zbirovia u kterých jsem spokojen jak s tvrdostí oceli, tak s uchycením topůrka. Právě spoj s topůrkem je hodně namáhaný. Pokud kladivo používáte správně, vydrží opravdu dlouho. 

Žádné prodávané kladivo se kterým jsem se setkal však nemá vhodný tvar úderné plochy pro naklepávání. A to ani česká či rakouská kladiva pro tento účel specielně prodávaná. Proto já zaobluji původně rovnou plochu zámečnického kladiva. To je třeba provádět opatrně, aby se nepopustilo zakalení oceli. Povrch je třeba vyleštit, pak se při naklepávání vytahované ostří netrhá.

Také zkracuji topůrko, jelikož pro naklepávání není třeba přílišného švihu a dlouhé topůrko překáží.

Podotýkám, že používám k naklepávání jen tupou stranu kladiva v kombinaci s ostrou babkou.

Kladiva vhodná k naklepávání kosy nebo srpu si můžete pořídit zde. 

Babka

Babka je kovadlinka zatlučená do špalku, nebo předního sloupku u kozlíka. Podobně jako u kladiva je třeba hrubě opracovanou babku z továrny upravit - srazit hrany a vyleštit povrch. Velice záleží na poloměru zaoblení babky. Od toho se odvíjí razance (tlak) při úderu kladivem, kdy se povrch babky vpodstatě obtiskne na kosu. Ostřejší babka má větší účinnost a není třeba použít tak silné údery. S tupější babkou dosáhneme konzistentněji naklepaného povrchu. Na tvrdosti záleží. Dříve jsem měl babku, do které se brzy vyklepal důlek a bylo jí třeba po čase upravovat.

Nízká babka je vhodná při použití s kozlíkem, nebo v kombinaci se dvěma špalky. Na jednom nižším sedí člověk a v druhém, vyšším, je zatlučená babka.  Babka s dlouhým hrotem se používá zatlučením do klády, kdy se sekáč posadí obkročmo do stejné výšky, jako se zatlouká babka.

Babku vhodnou pro naklepávání si můžete pořídit zde.

Kozlík

Někdy též naklepávací koník, atd., je stolička, na které sedí sekáč a zároveň je do ní přidělaná babka. Je to velice praktické a ergonomické. Pokud nenaklepáváme přímo v místnosti při umělém osvětlení, tak se hodí mít možnost jednoduše měnit místo naklepávacího pracoviště, mimo jiné podle toho, jak se mění světlo a jeho polarizace. Jde o to, aby při naklepávání bylo vždy vidět, kam kladivo dopadá.

Aby bylo naklepávání pohodlné, tak volíme výšku sedáku (míra a - viz nákres níže) tak, aby nohy svíraly při sedu úhel kolem 90° a přitom byla chodidla celou plochou na zemi. Váha těla by měla spočívat částečně i na stehnech a ne jen na kostrči.

Výška sloupku (míra b) se odvíjí od tloušťky stehen a mohutnosti kolenou. Ve výsledku by se mělo pohodlně sedět s možností podpírat kosu ve výšce babky, bez nutnosti zvedat nohy na špičkách.

Pro Vás vhodného kozlíka si můžete pořídit zde.

kozlik zboku_mirykozlik shora_miry

Brusná houbička

houbickaBrusná houbička je skvělý pomocník, který nám umožní vidět proces naklepávání. Má brusivo umístěné v pryži v celém svém objemu a proto vydrží opravdu dlouho. Houbičkou vpodstatě poškrábeme povrch kosy kolem ostří. Škrábance pak fungují jako miniaturní zrcátka a povrch se světle leskne. Když se do takového povrchu bouchne hladkou plochou kladiva, vytvoří se tím jedno velké "zrcadlo" od kterého se odráží tmavý strop, nebo koruna stromu - v závislosti na stanovišti. Plocha po úderu se pak jeví jako tmavá skvrna. Můžeme pak lehce kalibrovat údery. Podle tvaru a velikosti otisku dokonce po zkušenosti poznáte, jak je ostří tlusté, kosa tvrdá, atd. Práce s houbičkou na rozdíl od smirku je rychlá a bezpečná. Hodí se i na odstraňování rzi z jiných povrchů.

Osvědčenou brusnou houbičku si můžete pořídit zde.