Když někomu řeknete, že nepoužíváte zubní kartáček, hned si o vás pomyslí, že jste nechutní špindírové. Člověk se však se zubním kartáčkem nerodí a jak bylo prokázáno na rozsáhlých studiích (Weston Price), při správné životosprávě měli lidé zdravé zuby i bez kartáčku. Zuby si dnes pravidelně čistí skoro každý, ale přesto je kazivost zubů značná. Nechci však nabádat k zanedbávání orální hygieny. Prohřešky životního stylu je třeba kompenzovat, proto zkusím předložit možné alternativy, jak o nich mluvili jednotliví mluvčí na setkání "The Tooth Summit" koncem roku 2012.

V úvodním článku jsme si řekli, že běžná zubní pasta i ústní voda jsou vyloženě škodlivé.

Pravděpodobně nejpůvodnější způsob péče o zuby bylo používání nějakého klacíku (chew stick). Klacek z vhodného stromu (např. dřín) je možné na konci částečně rozkousat, vlákna se roztřepí a máte geniální kombinaci kartáčku, párátka, dentální nitě a antimikrobiální pasty. 

klacik-300

Většina převážně aromatických rostlin totiž obsahuje antimikrobiální látky. Obsah tohoto setu i obal jsou biologicky rozložitelné.

Normálního kartáčku se ale vzdávat nemusíte. Volte radši měkčí, čistěte zuby postupně - vědomými tahy od dásní ke kousacím ploškám, abyste neobnažovali kořeny zubů. Pak vyčistěte kousací plochy stoliček.

Místo pasty lze používat jedlou sodu. Do menší skleničky si nasypte jedlou sodu. Ta se po kontaktu s kartáčkem nalepí na vlákna a normálně si s ní pak vyčistěte zuby.

jedla-soda-300Pokud chcete zvýraznit pocit čistých zubů, jednou za čas nechte špínu vyšumět následujícím způsobem. Opatlejte zuby a dásně ze všech stran s o něco větším množstvím sody, než pro obvyklé čištění a dejte si do pusy čajovou lžičku jablečného octa. Dojde k bouřlivé reakci, během které si čistěte zuby. Pěna přetéká. Děti to mají rády. Kyselina z octa nemůže škodit, protože se neutralizuje zásaditou sodou. Doporučuji vyzkoušet.

Další alternativou sody je jemně mletá mořská sůl. Hrubě mletá by mohla při agresivním čištěním zuby škrábat. Když však budete opatrní a chvilku počkáte, než se sůl rozpustí, lze použít i hrubší sůl. Sůl nepolykejte.

Dobrým doplňkem čištění, zvláště, pokud máte problémy s dásněmi je výplach slanou vodou. Volte poměrně malé množství - tak 1 cm vody na dně skleničky a půl čajové lžičky soli - tak, aby vznikl nasycený roztok. Tím si pořádně proškvrdlejte oblast kolem zubů.

Další skvělý způsob, jak rozpustit některé usazeniny kolem zubů, je proškvrdlání s použitím polévkové lžíce oleje. Nejlépe panenského, třeba sezamového. Zkuste ho převalovat v puse minimálně 5 minut a pak určitě vyplivnout. Nezabere to žádný čas, lze při tom dělat cokoliv.

Hal Huggins - veterán celostního zubařství a odborník na biochemii raději než mořskou sůl používá čistou NaCl (v USA se prodává levně jako sůl pro zavařování). Mořská sůl prý obsahuje spoustu nečistot včetně těžkých kovů. Jedlou sodu také vybírá, aby neobsahovala hliník.

Dr. Victor Zeines doporučuje používat mezizubní kartáčky a kápnout na ně olej z oregána.

Dále lze připravovat různé směsi z usušených bylinek (třeba přeslička rolní, máta, ...), které se rozdrtí na jemný prášek a tím si pak čistit zuby. Lze použít jakékoliv nejedovaté bylinky, které vás napadnou. Nejlépe zase ty aromatické.