Zuby

zdrave-zubyJelikož jsem už od dětství měl velikou kazivost zubů a pozůstatky dřívějšího nezdravého životního stylu přetrvávají dodnes, rozhodl jsem se zúčastnit série rozhovorů a přednášek s názvem "The Tooth Summit".

Přednášeli přední holističtí dentisté z USA, odborníci na zdravý životní styl a také právník, který vede kampaň proti některým nesmyslným praktikám farmaceutického průmyslu v odvětví zubní péče. Záběr témat byl opravdu široký a zasahoval do mnoha oblastí. Uváděné informace jsou založeny na rozsáhlých vědeckých výzkumech mnoha lidí. Já se v tomto článku z časových důvodů pokusím shrnout jen nejdůležitější závěry a nebudu uvádět všechny důvody, souvislosti a reference. Se všemi uvedenými závěry se sám neztotožňuji, přesto je zde uvádím.


Když někomu řeknete, že nepoužíváte zubní kartáček, hned si o vás pomyslí, že jste nechutní špindírové. Člověk se však se zubním kartáčkem nerodí a jak bylo prokázáno na rozsáhlých studiích (Weston Price), při správné životosprávě měli lidé zdravé zuby i bez kartáčku. Zuby si dnes pravidelně čistí skoro každý, ale přesto je kazivost zubů značná. Nechci však nabádat k zanedbávání orální hygieny. Prohřešky životního stylu je třeba kompenzovat, proto zkusím předložit možné alternativy, jak o nich mluvili jednotliví mluvčí na setkání "The Tooth Summit" koncem roku 2012.

V tomto článku uvádím své poznámky z jednotlivých přednášek ze sympózia "The Tooth Summit 2012", které se týkají vlivu stravy a potravinových doplňků na kvalitu zubů.

V tomto článku uvádím poznámky od jednotlivých účastníků sympozia The Tooth Summit 2012, které se netýkají ani stravy, ani domácí hygieny. Je to bez ladu a skladu tak, jak jsem si to poznamenal.