V tomto článku uvádím své poznámky z jednotlivých přednášek ze sympózia "The Tooth Summit 2012", které se týkají vlivu stravy a potravinových doplňků na kvalitu zubů.

David Wolfe

Říká, že nízký progesteron u žen, nízký testosteron u mužů a hodně estrogenu je problém pro kosti a zuby. Nedochází pak k dobré mineralizaci. Doporučuje progesteronový krém pro ženy i muže - muž ho přemění na testosteron a je to tak bezpečnější. Indikátorem nízkého progesteronu u žen je cyklus, který není 28denní a chronická nespavost.

Tradovaná teorie kolem vápníku je zcela falešná. Jako to, že potřebujeme vápník ke stavbě kostí. Je těžké vybudovat kosti z vápníku - to je spíš záložní řešení. Mnohem silnější jsou křemík, hořčík a fosfor - z přírodních zdrojů. Fosfor z ořechů a semínek. Křemík - čaje z přesličky, listy konopí, trávy před květem. Křemík biologicky transmutuje na vápník - toto je jedna z věcí, o které je skoro ilegální mluvit. Ještě bambusové výhonky jsou zdrojem křemíku.

Hořčík dostáváme z chlorofylu a čokolády (vysokoprocentní bez mléka a cukru). Čokoláda je nejbohatší z jídel na hořčík a má i hodně fosforu. Také má theobromine, který zabíjí baktérie a potlačuje kazy. Přestat používat chemickou (stolní) sůl, přejít raději na mořskou sůl.

Vitamín K2 je mineralizátor kostí a prevence proti kalcifikaci měkkých tkání. Nachází se obvykle jen v hodně fermentovaných jídlech jako sýry a natto.

Vitamín D3

Probiotika denně.

Neem - skvělý.

Nascent liquid iodine - 11 kapek denně - i proti rakovině prsu.

Koloidní stříbro je také dobré - 350ppm

Dr. Kate Rheaume-Bleue

Dříve přehlížený vitamin K2 je velice významný nutrient spolupracující s vitaminem D. K2 svým způsobem hýbe vápníkem v těle tak, že aktivuje jisté bílkoviny, které vedou vápník do kostí a zubů. Zároveň zamezuje ukládání, nebo i odstaňuje uložený vápník na cévách a v měkkých tkáních, kde je usazování nežádoucí.

Nejméně 3 velké studie prokázaly, že lidé, kteří berou suplementy s vápníkem mají četnější výskyt mrtvice a infarktu.

Doktor Weston Price ve svém výzkumu objevil prvek, kterému tehdy říkal Activator X. Teď se ukazuje, že se s největší pravděpodobností jedná o vitamin K2.

Hlavním zdrojem - už podle Westona Price - je "trávou krmené máslo". Zvířata venku na pastvě (krávy, slepice, prasata, atd..) mají mnohem více K2 v tukových tkáních. Žloutky vajec, mléčné výrobky. Price používal kombinaci trávou krmeného másla s olejem z tresky, který je zdrojem vitamínů A a D. Tuto kombinaci používal k léčení zubních kazů. On dokumentuje na rentgenu, jak se kazy léčí. Dnes se každý kaz automaticky vrtá a vyplňuje, přitom zub je živá tkáň se schopností regenerace. Dříve lidé neměli kartáčky na zuby ani dentální nitě. Prostě nebyly potřeba, protože měli adekvátní množství výživných látek ve své stravě.

Průmyslový žloutek má 5-10 mikrogramů K2 versus 40-50 mikrogramů ze slepic na trávě.

Fermentovaná jídla také obsahují K2, protože baktérie produkují K2. Vitamín K1 (někdy nazývaný jen K) je něco jiného než K2. Nedostatek vitamínů K je velice řídký a způsobuje špatnou srážlivost krve. Nedostatek vitamínu K2 je skoro pravidlem a se srážlivostí krve nesouvisí.

Natto je příklad veganského produktu, který obsahuje velké množství K2. Suplementy jsou vyráběny z natta. Jiný název pro K2 je MK7 - menaquinone-7. Jinak natto se vyrábí fermentací sojových bobů na rýžové slámě. Jako suplement je dobrá kombinace D a K2.

Dobrý zdroj je přepuštěné máslo ghee - ze zvířat pasených na trávě.

K2 je důležitý pro dítě už při těhotenství matky, kdy se formují dásně. Prý také pro potenci mužů.

Kate doporučuje pro optimální zdraví 200 mikrogramů K2. Např. obsažené ve čtyřech žloutcích ze slepic na trávě (neplést se slepicemi na podestýlce).

Několik uncí sýru Brie, nebo Gouda (oranžová - čtyři roky uleželá). Jedna porce natta týdně pokryje potřeby K2.

K2 také působí proti vráskám na kůži, způsobených právě přebytkem vápníku.

Během puberty, kdy se tvoří kosti je velice důležité přijímat K2.

Dr. Lina Garcia

zubní lékařka a zubní chirurgie, cranialní ostheopatie

Říká, že na lékařských školách se vůbec neučí o výživě a výživa je ohromnou součástí její praxe. Při dentálních zákrocích jako odstraňování amalgámových plomb i chirurgických zákrocích hraje strava ohromnou roli, aby např. nedocházelo k zánětům.

Zelené džusy, aby se tělo udržovalo v zásadě. Není zastánce syrového kakaa, ale je to lepší než sladké nápoje atd. Není zastánce medu - zase se jedná o jednoduchý cukr.

Stévie a syrové ovoce - ne koncentrované džusy. Nejde o to, že by se cukr dostával do styku se zuby, ale o kyselou reakci celého organismu. Nestačí čistit zuby, ale i střeva.

Proteolytické enzymy se používají na potlačení zánětů po operacích.

Dr. Stuart Nunnally

Byl na vozíčku, dostal se z toho aplikací protokolu Dr. Hal Hugginse. Už 20 let nedává amalgámové plomby. Ve své praxi nepoužívá kovy, používá digitální rentgen, omezuje anestetika.

Detoxikoval rtuť pomocí pocení v sauně. Často lidé zatížení rtutí ztratí schopnost se potit. Takže si koupil infračervnou saunu a začal se znovu učit, jak se potit. Je to jemná forma detoxifikace, takže nezatěžuje játra a ledviny. Také navýšil úrovně vitamínu C (nitrožilně jednou měsíčně po dobu několika let). Vitamín C navýší glutathione, který je v každé buňce těla, a který odbourává rtuť.

Hal Huggins

Otec bezrtuťové dentální péče

To, že se jídlo dotýká zubů nesouvisí s tvořením zubního kazu. Kazivost závisí na tom, jestli krevní plazma teče směrem z těla ke sklovině, nebo naopak z úst skrze zub do skloviny (Dr. Ralph Steinman). To odpovídá výzkumu Melvin Page, který odvodil náchylnost ke kazivosti z úrovně fosforu v krevní plazmě. Když je pod 3,5, tak tok jde směrem z úst a člověk je náchylný na kazy.

Cholesterol je dobrý detoxikátor. Albumin - protein v krvi je nejlepší detoxifikátor. Když máte albumin, pravděpodobně máte dost fosforu a nemáte problém s kazy.

Patrick Timpone

Jedl moc ovoce a měl spoustu začínajících kazů. Snaží se udržet krevní cukr ráno pod 85. Obecně se doporučuje udržet cukr pod 90 a vyhnout se výkyvům (nahoru).

Ramiel Nagel

Activator X Westona Price obsahuje nebo souvisí s vitamínem K2, koenzimem Q10 a vitaminem E.

Nejbohatší na vitamin D je olej z tresčích jater, ale ten často obsahuje syntetický olej z ovčí vlny. Já proto doporučuji Green Pastures fermented cod liver oil. Slunce samo nestačí. Nejlepší je kombinace D ze stravy spolu se sluníčkem. Pokud budete jíst špatně, tak vám to ale nepomůže. Do roku 1940, když jste se zeptali zubaře na příčinu kazu, baktérie byly až na šestém místě po krevním cukru, tělní chemii, vitaminech rozpustných v tucích, atd.

Jednoduché řešení na léčení kazů: vitamíny rozpustné v živočišných tucích: olej z tresčích jater a máslo z pasených krav na jarní rychle rostoucí trávě.

Špatné (ubývající) dásně souvisí většinou s nedostatkem vitaminu C. Z přirozených suplementů třeba Camu Camu nebo acerola cherry. Vitamín C nejlépe v kombinaci s jídlem bohatým na phytic acid. A zase fermentovaný olej z tresčích jater. Na infekce zubů - omezit přísun zrna (grains), vynechat cukry. Přejít třeba na syrový živočišný protein (raw animal protein). Můžete přidat bylinky - třeba echinacea se nazývala bylinou na bolesti zubů. Přidat vitamíny rozpustné v tucích a infekce by měla rychle zmizet (za den nebo dva).

Napsal knihu Cure Tooth Decay.

Rada pro děti: pít syrové mléko z pasených krav, nebo koz. Nebo jogurt, kefír a jakýkoliv fermentovaný produkt z pasených zvířat.

Victor Zeines

Jazyk je jediný interní orgán, který je vidět. Navíc jeho vnější tkáň se obnovuje každé dva-tři dny (epithelial layer). Když je bílý, tak jste toxičtí. Čištění jazyka je jen odstraňování symptomů. Šedý až šedo-hnědý - problémy žaludek, zažívací. Zelený až žluto-zelený - játra, žlučník. Když má šupinky - nedostatek minerálů. Šupinatý a velký: spánkové apnoe, asfyxie - dušení vedoucí k nedostatku kyslíku ve tkáních. Vršek popraskaný - nedostatek vitamínů. Vršek červený: problém srdce nebo štítné žlázy. Bledý spojený s únavou: nadledvinky - špatná cirkulace. Mimochodem během posledních dvou let neviděl zdravý růžový jazyk. Když nejsou zdravá ústa, není tělo zdravé a nikdy zdraví nebudete, když se nepostaráte o svá ústa. Když je organizmus překyselený, minerály ve slinách se usazují. Špatné bakterie se začnou množit a vytvářejí vrstvu pod těmi minerály, které je chrání a ony vylučují toxiny. To se šíří pod dásně. 80% populace to tak má a ani o tom nevědí. Dásně nemusejí nutně krvácet, nebo bolet. Jako britští vojáci, kteří na lodích dostávali v 17. století citrony. Dnes tomu říkáme bioflavonoidy. Čerstvý citron dělá zásadité prostředí. Chcete-li se zbavit spousty odpadu, vezměte pět citronů denně, já si je dávám do minerálky, a uvidíte, jak se budete ke konci týdne cítit. Nelze být zdravý jen z jídla - musí se brát suplementy. Ubývající dásně jsou ve skutečnosti úbytek kostí. Toxiny z těch bakterií ničí kost. Toxiny pokračují do jater a ta produkují C-reaktivní úroveň bílkovin - zvyšují riziko infarktu. Je to mnohem lepší indikátor než cholesterol. Je to vše o zánětech, a to je to co se děje, když máte nemocné dásně. Kniha Healthy Mouth Healthy Body a Living a Longer Life. Dobré jsou proxy brushes, které se dostanou mezi dáseň a zub a dát tam špetku oleje z oregána. Je to silné a zabije to tam dost věcí. První je náprava stravování a pak oprava zubů, ozón a laser.

Co dělat denně: 80% zásaditá strava, 20% kyselá. Podle Čínské studie při používání masa nad 10% - a to šlo o kvalitní organické maso, ne ty prodávané mrtvoly napuštěné hormony a krmené geneticky modifikovanými zrny jako u nás. A z těch 10% je lepší jíst ryby než drůbež a velké savce. Takže doporučuji 80% čerstvé ovoce a zelenina a 20% fazole, atd.

Na sklovinu desensitizer: calcium, alfalfa, silica and horsetail - vše smíchat a používat pro výplachy pusy. Dobrá remineralizace. Tři místa v USA, kde se podává nejhorší jídlo: vězení, nemocnice a školy.